Karasu

Engelli oldular, zorlukları aştılar

Engelli oldular, zorlukları aştılar

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Karasu Şehit İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Bahçesi’nde Genç İHH Sakarya ve Karasu temsilcilikleri tarafından engelli parkuru oluşturuldu. Kimi öğrencinin gözleri bağlanırken kimi öğrenci tekerlekli sandalye ile mücadele ederek zorlukları aşmak için çabaladı.

Aşmak için çabaladılar

Karasu Şehit İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Bahçesi’nde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle program düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte Genç İHH Sakarya ve Karasu temsilcilikleri tarafından engelli parkuru oluşturuldu. Kimi öğrencinin gözleri bağlanırken kimi öğrenci tekerlekli sandalye ile mücadele ederek zorlukları aşmak için çabaladı. Parkurda zor anlar yaşayan öğrenciler aynı zamanda engelli vatandaşlarla empati kurmayı da öğrenme fırsatı elde etti.

Programlar devam etsin

Parkur sonrası açıklamada bulunan Şehit İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Öğrencisi Betül Pekmezci, “Benimde yürüme engelli olan bir arkadaşım var ve bu parkur sayesinde onu daha iyi anlayabildim. Ayrıca sokakta gördüğüm insanlara da daha sık yardım etmeye çalışacağım. Bu programda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Böyle bir duyguyu tatmamıza çok büyük katkısı oldu. Engelli arkadaşlarımızı anlayabilmemiz için bize çok yardımı oldu. Bu tarz programların olması bizim için çok iyi olur” şeklinde konuştu.

Zorlukları anlatabilmek

Ardından konuşma gerçekleştiren Sakarya Genç İHH Sorumlusu Zeynep Didar Sağdıç, “Karasu İlçe Temsilciliğimiz öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında öğretmen ve öğrencilerimizin bulunmuş olduğu empati parkurunu gerçekleştirdik. Buradaki amacımız günlük yaşamlarında engelli ve özel vatandaşlarımızın ne gibi zorluklarla karşılaştığını, ne gibi engellere maruz kaldığını görmek için bir farkındalık parkuru oluşturmak istedik. Karasu İlçe Başkanımızla birlikte bu parkuru öğrencilerimizle bir araya getirdik” ifadelerini kullandı.

Engellerden yararlandık

Akabinde açıklamada bulunan Karasu Genç İHH Aktif Birim Başkanı Rabia Öztürk, “Bu parkuru yapmaktaki amacımız çeşitli nedenlerle toplumsal yaşam alanlarında engellilerle karşılaşan bireylere yönelik bir farkındalık oluşturmak. Hayata onların penceresinden bakabilmek ve onların sorunlarına dikkat çekmek amacıyla empati parkurumuzu oluşturduk. Parkurumuzu oluştururken de çeşitli engellerden yararlandık. Bunun amacı öğrencilerimizin engelli bireylerin günlük hayatta ne gibi zorluklar yaşadığını anlamalarını sağlamaktı” dedi.

Teşekkür etti

Karasu Şehit İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Okul Müdürü Adem Arslan, “2016 yılında bir proje yarışmasında Karasu’da Engelsiz Şehir projesi yapmıştık. Karasudaki kaldırımlardan tutun parklara kadar ölçerek nasıl olması gerektiğini planlamıştık. Bugünde okulumuzda çocuklarımızın engellilerin yaşamındaki zorlukları fark etmesi için bu etkinliği gerçekleştirdik. Umarım çocuklara faydalı olmuştur. Programda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Öztürk, “Parkurumuzu oluştururken de çeşitli engellerden yararlandık” dedi.
Parkurda öğrencilerin gözleri bağlandı.
Parkurda öğrenciler tekerlekli sandalyede zor anlar yaşadı.
Arslan, “Çocuklarımızın engellilerin yaşamındaki zorlukları fark etmesi için bu etkinliği gerçekleştirdik” dedi.