Karasu

Endişelenecek durum yok

 

Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi her iki ülkeyle ticari ilişkisi olan Türkiye’yi etkilemekte gecikmedi. Karasu-Ukrayna arasındaki Ro-Ro seferlerinde aksama ihtimali ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre firmalar seferlerini durdurmak yerine yarı yarıya azalttı. İçtaş Liman İşletme Müdürü Gökçen Erdem, “Şu an için endişelenecek bir durum yok” ifadelerini kullandı.

 

SEFERLER SEYRELDİ

Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi her iki ülkeyle ticari ilişkisi olan Türkiye’yi etkilemekte gecikmedi. İçtaş Karasu Limanı Müdürü Gökçen Erdem, “İki kuzey komşumuz arasında patlayan ve üçüncü dünya savaşının kıvılcımını tutuşturabileceği iddia edilen krizin ticari anlamdaki ilk belirtileri kendisini yavaş yavaş göstermeye başladı. Rusya ordusunun Ukrayna’ya girmesinin üzerinden bir gün bile geçmeden Türkiye, Ukrayna ve Rusya arasındaki ticaret yollarından olan Karasu Limanı ile Ukrayna’nın Chernomorsk Limanı arasındaki Ro-Ro seferlerinde aksamaların başlayacağını ve Karasu-Ukrayna arasında taşımacılık yapan iki Ro-Ro firmasından birinin seferlerini yarı yarıya düşeceğini” belirtti.

 

UKRFERRY RUTİN

Karasu Limanı Müdürü Gökçen Erdem, “Karasu Limanı ile Ukrayna Chernomorsk limanları arasında Ro-Ro seferi yapan iki firma var. Bunlardan biri Cenk Roro, diğeri ise Ukrferry. Bunlardan Cenk Ro-Ro’nun kriz dolayısıyla haftalık sefer sayılarını 4’ten 2’ye düşürebileceğini” belirtti. Müdürü Gökçen Erdem, “Ukrferry’den ise sefer sayılarında aksama olmadığını, seferlerin rutin süreceğini” açıkladı. Erdem, “Kriz buğday ve diğer hububat ürünlerini taşımakta olan kuru yük gemilerini nasıl etkileyeceğini bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.