Köşe Yazıları

Eller aya biz yaya kalmadan

Eller aya biz yaya kalmadan

 

Gelin bu gün şöyle başımızı iki elimizin arasına alıp enine boyuna bir düşünelim.

Ülkemizdeki şu amatör ve profesyonel futbolunun hali ne olacak diye.

Benim işimin gereği, uzmanlık alanım olan futbolu son şekil itibarı ile araştırmak güncellemek ve siz değerli okuyucularımı bilgilendirmek ama aynı zamanda da üzerine biraz düşündürtmek.

Ülkemizdeki iki resmi kurum olan GSGM ve TFF den aldığım son verilere göre; Türkiye’deki tescilli spor kulübü sayısının 18 bin 560 olduğunu, lisanslı sporcu sayısının ise 8 milyon 329 bin 340 olduğudur.

28.09.2020 tarihi itibarı ile Türkiye Futbol Federasyonu’na tescilli futbol kulübü sayısının 5 bin 751, “Futbol kulüplerinden lisans alan amatör futbolcu sayısı 282 bin 605, profesyonel futbolcu sayısı ise 3 bin 808’dir” Bakın bunlar ulaşabildiğim kadarı ile görünen rakamlar.

Aradan nerede ise iki yıl geçmesine rağmen ne kulüp sayısı nede lisanslı futbolcu sayısı artmış. Aksine rakamlar güncellense bu sayıların çok düştüğünü görürdük.

Kıyaslama yapacak olursak nüfusa oranla Avrupa’nın ve Dünya’nın çok çok gerilerinde seyrediyoruz.

Bunun tabi başta ekonomi olmak üzere birçok sebepleri var…

Buna rağmen hala kocaman amatör futbol potansiyeli olan bir ülke görünümündeyiz.

Futbolun tabanı, yani altyapılar futbol kulüpleri için çok önemlidir. Burası, futbol coşkusunun canlı olduğu en iyi amatör ve profesyonel futbolun önkoşullarının yaratıldığı yerlerdir.

Büyük ya da küçük her futbolcu kariyeri altyapılarda başlar.

Günümüzde futbol kulüplerinin gelecekleri tamamı ile buna bağlıdır.

Bu genç yeteneklerin desteklenmesini gözetmeyenler, uzun vadede bir bütün olarak hem kendilerinin hem futbolun başarısını tehlikeye atıyorlar demektir.

Profesyonel futbol ve amatör futbol bu nedenle birbirine bağlı ve bağımlıdır. O yüzden birbirleriyle dayanışmaları çok çok önemlidir.

Büyük bir çoğunluğun amatör futbolun içinde olduğu ülkemiz futbolunda, profesyonel futbolumuzun çağdaş normları yakalaması enternasyonal başarılar elde edilmesi için çocuk ve gençlerinde içinde olduğu devasa amatör futboluna gereken hassasiyetler ve yatırımlar başta GSGM daha sonra TFF ve futbol ile ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından gösterilmeli ve uygulanmalıdır.

Amatörü yok sayarcasına dostlar alışverişte görsün mantığı ile yapılan yaklaşım ve davranışların profesyonel futbola olumsuz yansımaları olacağından, hem amatör hem profesyonel futbol birbirlerini besleyemeyeceğinden, her iki tarafta kendi içlerinde birçok yetersizlikler eksiklikler ve verimsizlikler içerisinde olacaklardır.

Amatör futbola getirilecek çağdaş bir sistem dahilinde temel hedefler şunlar olmalıdır.

Çocuk ve genç oyuncuları futbola çekmek, elde tutmak ve geliştirmek, maç sayılarını ve kulüplerde takım sayılarını ihtiyaca dönük verimli olarak artırmak.

Özellikle Antrenörlerin refahını sağlamak, meslek olarak kabul etmek eğitimcileri SSK’lı ve sendikalı yapmak, elde tutmak, eğitmek ve geliştirmek.

Hakem müessesini özendirmek yeni gençleri teşvik edici ücret ayarlamalarını yapmak, eğitmek ve geliştirmek, konusunda uzman insanları kulüplere İşe almak eğitim ve kulüp çalışanları için hizmet içi ileri eğitimi vererek gelişimlerini sağlamak.

Modern spor altyapısına erişimin sağlanmasını geliştirilmesini ve iyileştirilmesini mümkün kılmak, Kulüpler için mali kaynakların yaratılması tesisleşmelerine yardım edilmesi için yeni yeni projeler üretmek.

Kulüpteki pasif üyelerin ve taraftarların fair-play ilkeleri çerçevesinde bir şekilde aktif hale getirilmesi ve elde tutulması için seminerler ve eğitim seviyesini artırıcı görsel ve eğitsel etkinliklerde bulunmak.

 

Bu maddelere benzer şekilde eklenebilir elbette ama ben ivedilikle olacak yaklaşım ve davranışları önceledim.

Bu gelişimleri göz önünde bulundurarak, gerek kulüplerin, gerek futbol taban birliklerinin, gerek GSGM gerek TFF’nin, amatör futbola yapacağı katkılar, sağlayacakları imkânlar ile profesyonel futbolunda gelişim ve değişimini sağlayacaktır.

Ve sonuç itibarı ile kendi oyuncu yapılarına göre çağdaş ve modern futbol karakteri ve sistemini oluşturup yerleştirmek.

Bunun dışında ne yaparsanız yapın kes kopyala yapıştırdan öteye geçemeyiz.

Futbolun dünyayı sarmış endüstriyel bir ekonomik model olduğunu da göz ardı etmeden uzun vadeli politikalar oluşturmanın zamanı çoktan geçti.

Tren kaçmak üzere haberiniz olsun.

Yoksa yine eller aya biz yaya kalırız tıpkı dört yüz yıl geride olduğu gibi.

Benden söylemesi!

Sağlıcakla kalın selam ve dua ile.