Köşe Yazıları

Ekip aklı

 

Ortak bir ekibi, hedefi ve vizyonu olmayanlar hiç bir alanda hiç bir şekilde başarılı olamazlar. Bireysel başarılar mum alevi gibidir. Bir an yanar ve eninde sonunda söner kaybolur ve unutulur gider.

Tabi benim bahsettiğim takım sporları için geçerlidir. Yoksa ferdi yapılan sporlardan bahsetmiyorum elbette.

Takım halinde yani ekip olarak başarıya ulaşmak hem kolay hem de yükü paylaşmak açısından daha verimli bir yoldur.

Özellikle futbol da ekip çalışmasının ve takım oyununun başarı da çok büyük etkisi vardır günümüzün çağdaş futbolunda.

Çağdaş futbol da artık on, on beş yıl öncesi gibi yıldız futbolcular yok artık. Varsa da bir elin beş parmağını geçmez sayıları, onlar da yok olup gitmekteler zaten. Gün gelecek Pele gibi Dino Zof gibi ülkemizden ise Metin Oktay ve Lefter ve Beşiktaşlı Yusuflar gibi.

Bakın çoğunuz bu isimleri bile hatırlamıyorsunuz ama onlar dönemlerinde bireysel futbolun yıldızları idiler, unutulup gittiler tarih oldular yani sadece anılarda yaşıyorlar artık.

Peki, hocam ekip olmak ne demek nasıl olunur derseniz kısaca örneklerle açıklayayım. Ünlü bir bilim insanı ola Andrew Carnegie’in de dediği gibi “Ekip olmak, ortak bir vizyon için birlikte çalışma yeteneğidir. Ortak bir amaç uğruna çalışan iki ve daha fazla kişi için ekip diyebiliriz” diyor.

Ekip ilk önce güvenilirliğini kanıtlayabilmeli, yapıcı şekilde iletişim kurmalı, aktif bir dinleyici olmalı, aktif bir katılımcı olarak hareket etmeli, açık ve gönüllü bir şekilde bildiklerini paylaşmalı, işbirliği yapmalı ve yardım etmeye açık olmalı, esnek olmalı, takıma bağlı olmalı, sorun çözmede başarılı olmalı, başkalarına saygılı ve destekleyici olmalı.

Bu örnekleri herkes kendi alanın da artırarak çoğaltabilir.

Bizim uzmanlık alanımız futbol olduğu için biz futboldan örnekler vermeye devam edelim.

Bir futbol takımının teknik ekibinde, ekibin lideri (teknik sorumlu), ekibin ihtiyacına dönük yardımcıları, birde bu ekibe destek veren yardımcı hizmetler vardır.

Bu ekip minimum on kişiden oluşur ihtiyaca ve kalitenin yakalanması adına ekipteki sayı çoğalabilir. Bunun örneklerini Avrupa Liglerinde ve ülkemizdeki Süper Ligde görebilirsiniz. Hatta Süper Toto Birinci Ligde bile bu minimum ekip sayısına rastlayabiliyoruz artık. Tabi ki hedefi olan ve parası bol olan takımlardan bahsediyorum!

Teknik ekiplerin takım başarısını yakalayabilmeleri için hiyerarşik düzen içerisinde uzlaşı kültürü edinmesi gerekmektedir.

Futbol gibi çok komplike ve dinamik bir sektörde saygı sevgi ve yapıcı eleştiri ile çok sesliliğe ihtiyaç vardır, ekipteki herkes hep aynı fikri savunuyor, konuşuyorsa o takım da ekibe ihtiyaç yoktur bunu bilmek lazım. Ülkemiz de maalesef bu ekip çalışmasına uyum sağlayamayan çok teknik adam ve antrenör arkadaşlarımız var maalesef. Ekip çalışmasını kendi kariyerleri açısından mahsurlu görüyorlar ve hazmedemiyorlar henüz. Ama bu meslektaşlarım ya yok olup gidecekler ya da ekip çalışmasına ayak uyduracaklar. Bunun başka yolu yok.

Ekip olmak kişisel menfaat ve çıkarları bir tarafa bırakarak değişik alanlarda bir çok farklı fikirleri bir konsensüs oluşturarak, tartışıp, sonunda ortak bir akıl ile takımın menfaatine dönük ortaya çıkarmak ve bu ortak aklı teknik sorumlunun değerlendirmesiyle hayata geçirmek hem ekiptekileri değerli kılacak, hem de futbol takımlarını başarıya taşıyacaktır.

Saygı değer futbol ekiplerini oluşturan futbolcu kardeşlerim ve teknik ekibin kadrosun da bulunan değerli meslektaşlarım şunu asla göz ardı etmeyin ve asla aklınızdan çıkaramayın.

Ekibin aklı ekiptekinin (!) aklından çok daha yüksektir.

Kalın sağlıcakla, selam ve dua ile…