EkonomiKarasu

Ek gelir için kolları sıvadı

 

Karasu Ortaköy Mahallesi sakinlerinden Mesut Kahraman, kendi imkanlarıyla kurduğu imalathanede istiridye mantarı üretmeye başladı. Kahraman, fındık fiyatlarındaki istikrarsızlık sonucu böyle bir girişimde bulunduğunu belirtti.

 

İMALATHANE KURDU

Fındık fiyatlarındaki belirsizlik vatandaşları farklı alanlara yönlendirmeye başladı. Karasu Ortaköy Mahallesi sakinlerinden Mesut Kahraman, fındığa alternatif olarak evinin hemen yanına kurduğu imalathanede istiridye mantarı üretmeye başladı. Kahraman, “Son yıllarda ürettiğimiz fındık fiyatlarındaki istikrarsızlık üreticilerin belini büktü. Bölge olarak sadece geçimimizi fındığa bağlamıştık. Fakat zorlaşan hayat şartları nedeniyle ikinci bir gelir elde etme fikri kafamda oluştu” dedi.

ÖRNEK OLMALI

Yakın bir arkadaşının mantar ürettiğini ve kendisinin de ondan ilham aldığını belirten Kahraman, “İlk olarak günde yaklaşık 140 kilo günlük mantar üretimine başladım. Amacım hem aile ekonomisine daha fazla katkıda bulunmak hem de diğer çiftçilere örnek olmak. Ayrıca her vatandaşımızın mutfağında ekonomik olarak rahatlıkla sofrasında bulundurabileceği bir yiyecek” ifadelerini kullandı. Mahalle Muhtarı İsmet Turan ise, Kahraman’ı tebrik ederek başarıları diledi. Turan, “Umarım mantar üretimi bölgemiz çiftçilerine örnek olur” şeklinde konuştu.