Köşe Yazıları

Ehlen ve sehlen Ya Şehri Ramazan 

 

Ramazan’ı şerif muhteşem varlığıyla muhterem yani hürmete şayan bir yapısıyla bütün ilahi nimetleri ilahi rahmetleri, mağfiretleri, bereketleri içinde taşıyarak dopdolu bir surette tekrar dünyamıza, aramıza geliyor. Allah Ramazan’ın feyzine, bereketine nail olmayı cümlemize nasip eylesin.

Açın Osmanlı tarihine bakın Ramazan ayı daha gelmeden bir ay önce çarşı, pazar Ramazan’a hazırlanırdı. Yetimler, öksüzler, çaresizler hesaplanır, paylaşılır, kaç fakiri iftara çağırırım diye herkes bir an evvel yazarçizer program yapardı. Esnaf Ramazan geldi diye pirinci, zeytini, ucuzlatırdı. Ramazan’ın geldiği sokaktan belliydi, esnaftan belliydi. İşte Ramazan böyle karşılanır. Ramazan’a aşk ile hasret ile gayret ile himmet ile ibadet şuuruyla vicdan şuuruyla girilir. Ramazan almanın değil, vermenin ayıdır.

Öyleyse Ramazan’ı bu kadar şerefli yapan ne? Ne var Ramazan’ın içinde? Ramazan’ın içinde bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi var. Kadir Gecesi’nin rahmeti, bereketi Ramazan’ın tamamına yayılmıştır. Ondan dolayıdır ki Ramazan’da bir kimse bir fakirin eline avucuna bir lira koysa Allah o fakire bir lira vermiştir diye yazmıyor. Ne kadar yazıyor? Vallahi bin misli yazıyor yani bir lira verene bin lira yazıyor. İnkarı mümkün değil ayetle sabit (Hayrun Min Elfi Şehrin) Kadir Suresi. Daha ne var Ramazan’da. Niçin Ramazan bu kadar önemli niçin bu kadar şerefli. Hepimiz biliyoruz ki on iki tane ay var. Bunlara kameri aylar diyoruz. Muharrem ile başlıyor devam ediyor. Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın ismini bizzat zikrettiği tek ay hangisidir. Ramazan’ı şeriftir. Yani Kur’an garantiye almış, ismini tescil etmiş. Bakara 185. ayette (Şehru Ramazanellezi) bakın Kur’an 12 aydan sadece Ramazan’ın ismini zikretmiş ve onu şereflendirmiştir. Yani Kur-an ı Kerimin ayetleri Ramazan’la başladı Ramazanla son buldu. Ramazan geldi mi bütün melekler yeryüzüne bakar. Bahar gelince nasıl çiçekler açarsa Ramazan gelince insanın ruhu açılır. Bütün maneviyat Ramazan’da patlar. Allah Resulü diyor ki: Şeytanın bağlandığı tek ay Ramazan’dır. Ve insanlar Ramazan’ı karşılamadan, Ramazan’a niyet etmeden evvela Ramazan’a neyle başlıyoruz. Teravih namazıyla başlıyoruz. Ramazan orucunu namazla karşılıyoruz. Ramazan’ın bütün özelliği Ramazan’ı karşılamanın, Ramazan’a sahip olmanın, Ramazan’ı yaşamanın birinci şartı oruçtur. Oruçlu olmak Ramazan’ı yaşamaktır. Dünyada Allah’ın bir insana mümin sıfatını vermesinden daha büyük bir şey olamaz. Mümin sıfatını insana kim verebilir. Peygamber bile veremedi. Amcası Ebu Talibe ona ölüm döşeğinde Mümin sıfatını Peygamber verebildi mi veremedi. Hidayet Allah’tandır. Bir Müslümanı şerefi imanından geliyor iman etmeden şerefli olmak mümkün değil. İnsan iman ettikten sonra insan olabiliyor Allah’ın cennetinden, rahmetinden faydalanabiliyor. İmandır o cevher ki ilahi ne büyüktür. İmansız olan paslı yürek sinede yüktür.

Ramazan’da mutlaka elimizden, mutfağımızdan, malımızdan, mülkümüzden başkalarına taşıyalım, ulaştıralım. Allah Resulü buyuruyor ki: “Ey müminler sizden biriniz çorba pişirdiği zaman o çorbanın suyunu çoğaltsın sonra o çorbadan mutlaka yoksullara fakirlere ulaştırınız” diyor. Ramazan’da en az iki üç aileyi hedef alın.

Ramazan’ı şerifin tüm İslam Alemine, memleketimize, milletimize, ilçemize hayırlar getirmesini cenabı haktan niyaz ederim.