Karasu

Duruşmalar dörtledi

 

İller Bankası aracılığı ile Karasu Belediyesi’ne temin edilen 46 milyonluk “İhaleye Fesat Karıştırma” duruşmasının karara bağlanmasından sonra, Pazartesi eski meclis üyeleri ve bazı personel ile Salı günü de KARSAŞ’la ilgili duruşma yapıldı. Önümüzdeki Cuma günü ise Edimin İfasına Fesat Karıştırma duruşması yapılacak.

 

İKİ DURUŞMA ÖTELENDİ

İller Bankası aracılığıyla alınan 46 milyon liralık davalardan biri olan ve Pazartesi günü Karasu 2. Asliye Mahkemesi’nde meclis eski üyeleri ile bazı personelin kredinin onayına yönelik ilişkilerinde savunmaları alınırken duruşma ileri tarihe ötelendi. Salı günü de “Zimmete Para Geçirmek” iddiasıyla KARSAŞ şirketi eski yöneticilerine yönelik oldu. Aralarında eski Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, şirket yöneticileri Murat Çelik ve Nail İskender’in bulunduğu ve Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma ileri bir ertelendi. Alınan bilgilere göre sanıklar ifadelerinde birbirlerini suçladıkları öğrenildi. Davaya konu olan iddianamede şirket kayıtlarında görülen ancak kasada bulunmayan 1 milyon 250 bin lira ile 15 bin liralık çeklerin kaybolduğu gerekçesine yer verildiği belirtildi.

EDİMİN İFASINDA SONA DOĞRU

16 Mart tarihinde Karasu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan “İhaleye Fesat Karıştırma” duruşmasında dönemin Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu ile İhale Komisyonu Başkanı Cengiz Kuçhan ve 7 firma temsilcisine ayrı ayrı 3 yıl 4 ay hapis cezası verilmesinden sonra gözler Cuma günü yapılacak olan belediye başkanı dahil 8’i belediye personeli, 5’inin firma yetkilisi 13 sanıklı “Edimin İfasına Fesat Karıştırmak” duruşmasına çevrildi. İddianamede edimin ifasına fesat karıştırma ve görevi kötüye kullanma suçu sebebiyle KDV ve faiz hariç 20 milyon 378 bin 412 TL zarar tespit edildiğine yer veriliyor. Son duruşmada taraflara rapora karşı itirazları için süre verilmişti. Yargılama sonucu kamuoyunca merakla bekleniyor.