Köşe Yazıları

Dolap beygiri

 

Bu gün 11 Ocak 2021 Pazartesi hafta sonu kısıtlamasından çıktığımız ilk iş günü. Pardon bu iş günü kelimesi amatör futbolcular ve altyapılar hariç diğer iş kolları için geçerli. Aynı zaman da bir kısım küçük esnaf ve ekmeğini sokaktan kazananlar için geçerli değil tabi. Unuttuğum bir iş kolu varsa beni affetsinler. Kendi branşımıza dönecek olursak bu gün kovid-19’un ilk vakası üzerinden tam on ay geçti, dile kolay değil mi, daha doğrusu yazmak ne kadar kolay, ne ki canım toplasan toplasan dört harf değil mi? Ne ağzını yorar, ne elini, kolunu, ne de kalemini. Ama bunu bir de gelin amatör camiada varlığını sürdüren futbolculara antrenörlere ve altyapıdaki gençlerimize, çocuklarımıza sorun. Bu on ayın nasıl geçtiğini ve ruhen nasıl yorgun olduklarını.

Matematikte 2×2=4 tür bize öyle öğrettiler. Ama hayatın gerçeklerin de hiç de öyle olmadığını gördük tecrübelerle. İşte futbol da bu böyle, şu günler de iki kere iki bir türlü dört etmiyor. Eviriyoruz, çeviriyoruz alt-üst ediyoruz yok maalesef bir türlü olmuyor. Eldeki iki, diğer iki iki ile bir türlü dört etmiyor. Evdeki hesap çarşıya uymuyor misali. Gece yatıyoruz sabah hayırlı bir haber alırız diye, o yana dön bu yana dön, dön babam dön “dolap beygiri” gibi debelenip duruyoruz. Sabah namazına aşina olduk valla on aydır bir tane bile kazaya bırakmadık çok şükür. Ama ne bir hayırlı haber ne haberden eser var, TFF’den ya da yetkililerden. Ne zaman açıklama yapmayı bekliyorlar bilmiyoruz. 2020 – 2021 futbol sezonunda ikinci transfer ve tescil dönemi 5 Ocak 2021 Salı günü başladı. Profesyonel takımlar kadrolarına transfer yapmaya başladılar, hatta bazı kulüpler yeni transferlerini son maçlarında oynattılar bile. Ama ülkemiz de Amatör Ligler tam 10 aydır kovid-19 pandemisinden dolayı oynatılmıyor ve tabi amatör camianın emekçileri çok mağdur durumdalar ve bu gidişle bu durum önümüzdeki Eylül’ü, Ekim’i bulacak gibi. Sorunun çözümü için aracı olması gerekenlerle görüştüğümüz yetkililer bana ve diğer meslektaşlarımıza “Türkiye’nin hali ortada, sizler ne amatör maçlarından söz ediyorsunuz? Günde 200 tane insan ölüyor, bir uçağın düştüğünü farz edin, siz dua edin de seneye amatörler oynansın!” şeklindeki anlamsız sözlerini sarf ediyorlar. Sanki bu illet hastalığı biz icat etmişiz ve yaymışız gibi. Ulan Çin devletini bile amatör camiayı suçladıkları kadar suçlamıyorlar vallahi. Nerede ise uluslararası mahkemeler de yargılayacaklar utanmasalar ya da bir fırsatını bulsalar…

Peki prof. demeye kalktığımız da cümleyi tamamlamadan lafı ağzımıza tıkıyorlar o başka diye. Yahu durun ne diyeceğimizi bilmeden lafı ağzımıza tıkamayın diyecek olsak, yok yok siz “provokatörlük” yapıyorsunuz. Bizi konuşturup ağzımızdan laf alıp koltuğumuzdan edeceksiniz diye de bir de fırça atıyorlar. Yani ülke yöneticileri ile taktik aynı taktik maalesef. Bu ülkede yasalar çerçevesin de hakkını hukukunu aradın mı İSNAT belli terörle iltisaklı addediliyorsunuz maalesef. Korkumuzdan gıkımızı çıkaramıyoruz yahu. İltisaklı miltisaklı ilan ediliriz diye. Oturuyoruz oturduğumuz yerde ve elimiz de doksan dokuzluk tesbih sabır çekip hırsımızı evdeki eşimizden çocuklarımızdan çıkarmaya kalkıyoruz. Yani anlayacağınız kafayı sıyırdık vesselam.

Amatörün başlatılmaması kime yaradı biliyor musunuz 2 ve 3. lig kulüplerine. Bedavadan amatör yetenekleri prof. yapıyorlar. Niye çünkü oynayacakları lig yok. O çocuklar da mecbur kalıp imzayı atıyorlar başka olanakları olmadığı için. Şimdi bu durum etik mi?

Pardon! Efendim bir şey mi dediniz… Ne etiğimi o ne ki mi? Vallahi sizde çok haklısınız ülkede etik olan ne kaldı ki çok üzgünüm ama sizler de lafı ağzımıza tıkamayın birde sizler vurmayın yahu! “Etik” kelimesi ağzımızdan kaçtı bir anda sözümüzü geri aldık, tamam tamam kızmayın sakin olun… BAL, SAL ligi 1. amatör ve diğer altyapı liglerinin başlamasını isteyen kulüpler büyük bir oran da çoğunluktalar. Kimseyi de zorla lig de oynatacak değiliz elbette, isteyen takım lige girer, dileyen takımın hakkı baki kalır. Bir kez daha hatırlatalım etik özeliği kalmasa da, insanların tek geçim kaynağı olan yerde hakkıyla para kazanıp evine ekmek götürmesine, çoluk-çocuğunun rızkını kazanmasına engel olmak doğru bir davranış değil. Son günlerde BAL takımları idmanlara yeniden başlamak için gün sayıyor, hatta başlayan çok takım olduğunu görüyor ve biliyorum. 13-14 Mart tarihinde Bölgesel Amatör Ligin başlatılacağına dair ciddi hazırlıklar ve planlamalar olduğunu da biliyorum. Yasaya göre 2021 tescil ve transfer dönemi bitmeden liglerin durumunu açıklamak mecburidir. Çünkü BAL takımları haklı olarak anlaştıkları oyunculara belirsizliğin sürdüğü sürece ödeme yapmaktan imtina ediyorlar. Diğer taraftan tarih, amatörlerin hakkını savunmayanları ve görevini suistimal edenleri asla unutmaz. Devletin burada vatandaşlarının birliğini sağlayan otorite olarak acilen devreye girmesi gerekiyor. Spor Bakanı ne yapar, nasıl yapar, nereden başlar bilemiyorum çünkü buna yetkisi var ancak bu sorun artık TFF’yi aşmıştır ve devletin açıktan müdahalesi gerekmektedir. Antrenör, futbolcu, kulüp personeli, hakem, saha komiseri ve diğer mensupları ile birlikte amatörler topyekun büyük bir camiadır ve daha fazla mağdur edilmesi kul hakkından da öteye gider…

Yazıyı gazeteye göndereceğim esna da TFF’nin amatörlerin kitapçığını internet üzerinden yayımladığı haberi düştü telefonumuza. Konu çok uzun onun için hiç girmeyeceğim ama şunu yazmadan da duramayacağım. Kesin başlama tarihi yok yine bir oyalama taktiği yine amatör camianın ağzına bir parmak bal çalma girişimi. Çok yakından takip edeceğiz ve gelişmeleri okuyucularımızla paylaşacağız.

Sağlıkla kalın. Selam ve dua ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir