EkonomiKarasu

Dikkat kişisel bilgileriniz görünüyor

Karasu Markom Bilgisayar İşletmecisi Savaş Tekin, koronavirüs salgını dolayısıyla günden güne artan ev interneti kullanıcılarına önemli bilgiler verdi. Tekin, “Telefonunuza veya tabletinize birçok program kurduğunuz ve aslında kurulurken yetkili yetkisiz izin verdiğiniz uygulamar arasında birçoğu kişisel bilgilerinize, kameranıza, mikrofona, konumunuza erişim sağlamaktadır, örneğin evinizde otururken ya da arkadaşlar arasında muhabbet ederken araba almaktan veya bilgisayar almaktan bahsediyorsunuz, birkaç dakika sonra cep telefonunuzdan veya tabletinizden internete girince nasıl oluyorsa sizin konuşmalarınızda geçen kelimeler yani ürünler ekranınızda, hiç merak ettiniz mi nasıl oluyor veya bunlar acaba benim başka nelerimi biliyor diye” Bu sebepten dolayı her uygulamaya güvenmemelisiniz ve istediği izinlere dikkat etmelisiniz…

Her site güvenli değil

Koronavirüs salgını sonrası ev interneti kullanıcılarının sayısının günden güne artığını ve bilinçsiz kullanımda kötü sonuçlar ile karşı karşıya kalındığını belirten Karasu Markom Bilgisayar İşletmecisi Savaş Tekin, “Bir ev interneti bağlantısı ile 4 veya 5 farklı cihaz bağlantısı söz konusu. Bu da genel anlamda internetin veri akışını yavaşlatmakta, bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak ve kaliteli hizmet alabilmek için tüm cihazlardan aynı anda kullanım sağlanmamasını öneriyoruz. Ayrıca girilen her sitenin güvenli olduğunu düşünseniz de aslında arka planda sizin bilmediğiniz birçok veri işlemekte. Hatta bilgisayarınızda telefonunuzda ya da tabletinizde birçok verinize bilmediğiniz kişiler tarafından ulaşılmakta. Çocuklarınızın ve ailenizin güvenliği açısından bireysel veya kurumsal koruma paketler bulunmaktadır. Veri akışının güvenli olarak sağlanması için bu paketleri kullanabilirsiniz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Asla reklam gelmeyecek

İnternete girildiği andan itibaren her dakika gelen reklamlardan bıkanlara müjdeli haber veren Tekin, “Günlük hayatımızda birçok defa internete giriyoruz ve yapacağımız her işlemde reklam gelmesinden sıkıldıysak eğer mutlaka bilgisayarınızdaki güvenlik duvarı anti virüs yazılımlarının güncel olmasına dikkat etmelisiniz.

Google Chrome kullanıyorsanız eğer her an reklam gelmemesi için mutlaka AdGuard reklam engelleyici kullanmalısınız. Uygulama kurulduğu takdirde tüm reklamlar arka planda engellenerek sizin rahat bir çalışma yapmanızı sağlıyor. Ayrıca düzenli olarak bilgisayarınıza bakım yaptırmalısınız ve uygulamaları güncellemelisiniz aksi takdirde bilgisayarınız yavaşlaya bilir ve çalışma ortamınızı zorlaştırır. Günümüzün en önemli sorunlarından biri ise öğrenciler ve öğretmenler online ders yaptıklarından dolayı veri akışında büyük bir oranda sıkıntı yaşanıyor. Yogun saatlerde eba sisteminde ve zoom programında donmalar yaşanıyor. Çocuklarımızın geleceği için derslerinden geri kalmamalarını istiyorsak eğer online ders olduğu saatlerde lütfen önemli olmadığı sürece internete girmeyelim” dedi.

Şarj ömrünü uzatıyor

Sık sık bilgisayarlarının ve telefonlarının şarjları biten kişilere önemli bir tavsiyede bulunan Tekin, “Bilgisayar ve telefonlarda arka planda çalışan uygulamalara dikkat edilmeli ve kullanılmadığı takdirde kapatılmalı. Uygulamaları kapatarak pil ömrünü kolaylıkla uzatabilirsiniz. Birçok kullanıcı bilgisayarı kullanmadığında ve bekleme konumu devreye girdiğinde bilgisayarın kapalı olduğunu düşünüyor. Ancak bilgisayar kapalı olmadığından dolayı bilgisayarın ömrü azalıyor ve veri kaybı yaşanıyor. Bu sebepten dolayı kullanılmayan bilgisayar kapatılmalı. Bilinmeyen siteden oyun filim kesinlikle indirmemeli. Her çıkan butona veya ikona tıklanmamalı. Ayrıca son zamanda artan dolandırıcı olaylarına dikkat edilmeli. Her gelen maile tıklanmamalı. Bu günlerde en çok yaşanan olaydan bir diğeri ise Instagram ve Facebook hesaplarının çalınarak arkadaşınız sandığınız kişinin para istemesi ile karşılaşıyoruz. Bu gibi mesajlara aldırış edilmemeli ve şahsı tanıyorsanız hemen iletişime geçilmelidir” ifadelerini kullandı. Gülcan Elmalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir