Kocaali

Dere ıslahı yapıldı

 

Kocaali Alandere Mahallesi’nde daha önce meydana gelen taşkınların ardından başlatılan dere ıslah çalışmalarının ikinci etabı yapıldı. Geçtiğimiz hafta yapılan proje ile yaklaşık üç kilometrelik güzergahta der temizleme ve genişletme yapıldı.

 

TEMİZLİK VE GENİŞLETME

Kocaali’de bölgeye düşen şiddetli yağışlarda sel ve su baskınlarına neden olan dere ve kanalların ıslah çalışmaları sürüyor. Alandere Mahallesi’nde daha önce başlatılan projenin ikinci etabı geçtiğimiz hafta içi yapıldı. Proje kapsamında mahalle içinden geçen dere ve kanallar temizlenerek genişletildi. Köprü menfez gibi geçit alanlarında suyun akışını engellemeyecek şekilde genişletme yapıldı. Yaklaşık bir hafta süren çalışma ile yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda dere ve kanal temizlenerek genişletildi. Konu ile ilgili konuşan mahalle Muhtarı Avni Akbaltaoğlu hem vatandaşları uyardı hem de çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

 

CİDDİ ÇALIŞMA

Alandere Mahallesi’nde yapılan dere ıslah çalışmaları ile ilgili konuşan Mahalle Muhtarı Avni Akbaltaoğlu “Malum olduğu üzere bölgemize düşen şiddetli yağışlar sel ve su baskınlarıyla mahallemize çok büyük zararlar verdi. Hemen ardından da derelerimizin temizliği ve ıslahı için ciddi bir çalışma başlattık. Geçtiğimiz aylarda sıkıntıya neden olan sorunlu bölgelerin ıslahı tamamlanmıştı. Şimdi de projenin ikinci etabı kapsamında yaklaşık üç kilometrelik bir dere ve kanal güzergahında temizlik ve genişletme yapıldı. Özellikle mahalle merkezimizi etkileyen ve tıkanarak su baskınına neden olan bölge bütünüyle açılmış oldu. İnşallah bundan sonraki yağışlarda aynı durumla karşı karşıya kalmayacağız” dedi.

 

VATANDAŞLARI UYARDI

Vatandaşların dereleri temiz tutmak konusunda dikkatli davranmaları gerektiğini söyleyen Muhtar Avni Akbaltaoğlu “Elbette doğal nedenlerden dolayı bozulmalar olabilir ama bu konuda vatandaşlarımızın da çok daha dikkatli davranması gerekiyor. Evsel atık, bahçe atıkları, çöp gibi atıkları dere içlerine atmamaları, dere kenarlarına bırakmamaları çok önemli. Zira yağış durumunda su yükselince dere içinde olmasa bile kenarlara bırakılan atıklar suya kapılarak köprü menfez gibi yerlerde viraj bölgelerinde takılıp tıkanmalara ve taşkınlara neden oluyor. Özellikle dere kenarlarında mülkü olanlar başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızı bu konuda daha dikkatli olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

TEŞEKKÜR ETTİ

Mahallesinde yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür eden Muhtar Avni Akbaltaoğlu “Gerek sel sırasında gerekse selden sonra yapılan kurtarma, hasar tespit ve ıslah çalışmalarında emeği ve büyük desteği olan sayın Valimize, DSi 17. Bölge müdürlüğümüze, Kocaali Belediyesi’ne, Ak Parti İl Başkalığına, İlçe Başkanlığına, Milletvekillerimize ve mahallemizdeki çalışmalarda emeği olan gerek siyasi büyüklerimize gerekse kurum personellerimize Alandere Mahalle halkı ve mahalle muhtarlığı adına teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.