Gündem

Depremzedelere kolaylık sağlandı

Depremzedelere kolaylık sağlandı

6 Şubat tarihli yaşanan depremden etkilenen vatandaşların adres değişikliği işlemlerini e-Devlet ve Nüfusmatikler üzerinden yapabilecekleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Adres değişikliği kolaylaştı

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremin ardından harekete geçen Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü afetzede vatandaşların mağduriyetlerinin azalması ve kamu hizmetlerine erişimlerinin kolaylaşması için önemli bir adım attı. 6 Şubat öncesinde ikametgahları depremden etkilenen illerde bulunan vatandaşlar, diğer illere yerleşim yeri adres değişikliği işlemlerini Nüfus Müdürlüklerinin yanı sıra e-Devlet ve Nüfusmatikler üzerinden yapabilecekler.

Nüfusmatikler üzerinden yapılabilecek

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Adres Kayıt Sistemi Uygulama Yönergesinin 7’inci maddesinin 4’üncü fıkrasına istinaden; doğal afet sonucu yerleşim yerlerinin kullanılmayacak hale gelmesinden dolayı afetzede vatandaşlar için gösterilen “karavan, çadır, prefabrik evler, yurt, huzurevi” gibi yerlere Nüfus Müdürlükleri, e-Devlet ve Nüfusmatikler üzerinden yerleşim yeri adresi beyanı yapabilecekleri Kamuoyuna saygıyla duyuruldu.

Depremden etkilenen illerde bulunan vatandaşların diğer illere yerleşim yeri adres değişikliği işlemlerini Nüfusmatikler üzerinden yapabilecekler
Depremden etkilenen illerde bulunan vatandaşların diğer illere yerleşim yeri adres değişikliği işlemlerini e- Devlet üzerinden yapabilecekler