Demiryolu TBMM’ye taşındı

 

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Sayıştay’ın, Adapazarı- Karasu Limanları ve Sanayi Tesisleri için yüklenici firmaya 752 milyon TL fazla ödeme yapıldığına ilişkin raporu Türkiye Büyük Millet Meclis’ine taşıdı.

 

TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNE OTURDU

Sayıştay denetçileri tarafından, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın mali hesaplarında yapılan incelemelerde, ‘Adapazarı- Karasu Limanları ve Sanayi Tesisleri Demiryolu Bağlantısı Altyapı İnşaatı’ işinin ihalelerinde yüklenici firmaya 752 milyon TL fazla ödeme yapıldığı tespit edildi. Bir anda Türkiye’nin gündemine oturan Sayıştay raporu üzerine, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun konuya açıklık getirmesini istedi.

SORU ÖNERGESİ SUNDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun usulsüzlüğün yanıtlamasını isteyen CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, TBMM’ye soru önergesi sundu. Adapazarı-Karasu Limanlar ve Sanayi Tesisleri demiryolu bağlantısı altyapısı inşaatında Sayıştay’ın tespitlerini aktaran Özkan Yalım, Bakan Karaismailoğlu’na, Adapazarı-Karasu Limanları ve Sanayi Tesisleri Demiryolu Bağlantısı Altyapısı İnşaatı işi hangi yüklenici firmaya verilmiştir. Firmanın ortakları kimlerdir? Yüklenici firmayla yapılan sözleşme bedeli ne kadardır? Yüklenici firmaya sözleşmeyi aşan ödeme yapıldığı doğru mudur? Doğru ise ne kadarlık fazla ödeme yapılmıştır? Sayıştay raporu sonrası yapılan fazla ödeme yüklenici firmadan geri alınmış mıdır? Yüklenici firmaya ihale bedelinin çok üstünde ödeme yapanlarla ilgili herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır? sorularını yöneltti. Gülcan Elmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir