KarasuSiyaset

Demirci: Yasa masum değil

 

Zafer Partisi Karasu İlçe Başkanı Fatih Demirci, gündemi meşgul eden Sansür Yasası hakkında açıklamada bulundu. Demirci, “Bahsi geçen bu yasa masum bir yasa değil. İnsanların düşünce ve konuşma özgürlüğüne vurulan bir prangadır” diye konuştu.

 

DERNEK VE VAKIFLARA AÇIK ÇEK

Zafer Partisi Karasu İlçe Başkanı Fatih Demirci, gündemi meşgul eden Sansür Yasası hakkında açıklamada bulundu. Başkan Demirci, “Maddelerin bazıları gerçekten insanları cezbedecek güzellikte gibi görünüyor. Fakat maddelerin tamamı okunduğunda asıl mevzu ortaya çıkıyor. Örneğin 10. madde basın kartlarının artık resmi kimlik yerine geçebileceği belirtilirken, 11. maddede Cumhurbaşkanı’nın belirlediği dernek ve vakıfların üst düzey yöneticilerine ya da mensuplarına basın kartı verebileceği söz konusu. Benim gözümde bu skandal bir madde. Basın bu kadar ayakaltına alınmamalı. Kaldı ki bu şahıslara basın kartı verilmesinin mantığı nedir? Belli suçları örtmek için bu kişilere özgürlük sağlamak mı hedefleniyor” ifadelerini kullandı.

 

BAŞTAN SONA SAÇMALIK

Yasada bahsi geçen maddeler arasında kendi içinde büyük tutarsızlıklar var” diye konuşan Demirci, “Maddelerden birinde deniyor ki, ‘haberci haber kaynağını açık etmek zorunda’. Bir basın mensubu bunu nasıl yapabilir? İfşa olacağını bilen bir kişi nasıl gönül rahatlığıyla sıkıntısını kamuoyuyla paylaşabilir? Haber kaynağının gizli tutulma ilkesi var. Bu doğrultuda kaynak nasıl ifşa edilecek? Burada basına deniliyor ki ya kaynağını ifşa et ya suçlu olduğunu kabul et. Nereden tutulsa elde kalıyor. Basın bu yasalarla susturulmaya çalışılıyor. Bu baştan sona saçmalık” diye konuştu. Demirci, “29. madde incelendiğinde bambaşka bir sıkıntı baş gösteriyor. Halkı kin ve nefrete sürükleme ve yalan haber konusu. Bu maddeleri kim neye göre belirleyecek? Ucu çok açık bir madde” şeklinde konuştu.

 

ZAFER SANSÜR DİNLEMEZ

Hükümetin ağzından konuşanlara tüm merciler serbest, fakat muhalif olan herkese müthiş bir sansür uygulanacağını” ifade eden Demirci, “Bu yasa yine yandaşı mutlu edebilecek bir yasa. İnsanları korkutup susturmayı kendilerine ilke edinmişler” dedi. Başkan Demirci, “Bu günlerde çok korkunç bir gündem oluşturuluyor. Fakat bu gündemi vatandaşa anlatmaya çalışan bir tane muhalefet partisi yok. Vatandaşın hakkını savunması gerekenler bizler değil miyiz? Ne bekleniyor? Neden kimse kalkıp masaya yumruğunu vurmuyor? Zafer Partisi olarak sesimizi en gür şekilde çıkaracağız. Bilinmeli ki Zafer sansür dinlemez. Bizi susturamayacaklar” dedi. (HABER: Sündüz Andoğlu)