GündemKarasuKocaaliSakarya

DASK ihmale gelmiyor

DASK ihmale gelmiyor

Kasım Ayında meydana gelen Düzce Depremi doğal afet sigortasına olan ilgiyi artırdı. Depremden sonra pek çok vatandaş deprem sigortasını sorguladı ve yeniledi. Karasu Plus Sigorta Acentesi Sahibi İhsan Püskül DASK’ın her yıl yenilenmesinin ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

 

Depremde hatırlanmamalı

Biz depremi unutsak da deprem bizi unutmuyor. Kasım ayında meydana gelen depremin ardından vatandaşların ilk işlerinden biri zorunlu deprem sigortalarını kontrol ettirmek oldu. Karasu ve Kocaali’nin birinci derece deprem kuşağında yer aldığını söyleyen Karasu Plus Sigorta Acentesi İhsan Püskül, “Kasım ayında yaşanan depremler den sonra vatandaşlarımız bir kere daha korku ile mülklerini teminat altına almak için acentelere koştu. Bizim acentemize de gelen müşterilerimize özellikle belirttiğimiz konu,  konum itibari ile deprem bölgesindeyiz ve bunun farkın da olup sigortalarınızı deprem den depreme değil her yıl düzenli olarak yeniletmek olduğu oluyor. Tüm vatandaşlarımıza buradan bir kere daha seslenmek istiyorum ki DASK ile mülkünüzü koruma altına alabilirsiniz” dedi.

Küçük bedel büyük güvence

DASK bedelinin oldukça düşük olduğunu ifade eden İhsan Püskül, “Ufak bedeller ödeyerek sahip olduğunuz mülkü deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde teminat altına alıyorsunuz. Biraz daha anlaşılır olması açısından söylüyorum; temeller, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ana duvarlar, bahçe duvarları, istinat duvarları, tavan ve tabanlar, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar, çatılar, bacalar gibi bir binada bulunun bu tarz yapıları teminat altına alıyorsunuz” diye konuştu

Teminat bedeli arttı

Doğal Afet Kurumu tarafından teminat bedellerine bir yükseltmeye gidildiğini de sözlerine ekleyen Püskül, “Bir çok müşterimiz bizi arayarak telefonuna mesajların geldiğini söylüyor. Haklılar. Çünkü DASK  25 Kasım 2022 tarihinde teminat ve sigorta bedellerinde güncellemeye gitti ve bu durumun müşteriler de mağduriyet yaratmasını istemediği için herkesi mesaj ile uyarıyor. Mesajı alan müşterilerimiz bize dönüş sağlayıp poliçelerini teminat ve bedelini yükseltiyor” ifadelerini kullandı.

640 bin lira

Olası bir afet sonrasında sigortanın ciddi bir ödeme yaptığını ve sigortalıların mağduriyetlerini en aza indirmeye çalıştığını da söyleyen Püskül, “Son yapılan güncelleme ile birlikte en düşük 120 bin liradan en yüksek 640 bin liraya kadar teminat sağlıyor. Bulunduğunuz lokasyona göre sisteme otomatik yüklenmiş bedeller mevcuttur. Buna ek olarak bina yapı tarzı, metrekaresi, inşa yılı, kat sayısı ve mülkün bulunduğu kat bilgisi primin hesaplanmasın da kullanılıyor” diye konuştu.

Ortalama prim bedeli

Karasu’da prim bedellerinin 180 ile 750 lira arasında çıktığını da sözlerine ekleyen Karasu Plus Sigorta Acentesi İhsan Püskül, “Karasu özelinde konuşursak, en düşük prim 180 lira en yüksek prim ortalama bir daire (3+1) için 750 lira civarında çıkıyor. Elbette bu bedellerin tahsilinde kredi kartına taksit imkanı sağlıyoruz dedi.  “Çoğunlukla abone olmak için gelen müşterilerimiz düşük metre kare ve prim ile sigorta yaptırmak istemekteler” diyen Püskül, “Bu durum olası bir hasarda kendilerine güvence sağlamaktatır ve vatandaşlarımıza tavsiyem mutlaka mülklerine gerçek bedeller ile DASK yaptırıp güvence altına almalarıdır” ifadelerini kullandı.

İhsan Püskül Karasu’da yıllık DASK fiyatına ilişkin de açıklamalarda bulundu.