Karasu

Çocuklarınızdan boşanmıyorsunuz

 

Aile Danışmanı Psikolog Özge Gökhan Kır, boşanma kararı veren kişilerin dikkat etmesi gereken konulara değindi. Kır, “Anne – babalar eşinden boşanırken çocuklarından boşanmazlar” dedi.

 

DUYGUSAL DÖNEM

Boşanma sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlara değinen Aile Danışmanı Psikolog Özge Gökhan Kır, “Evlilik beklentileri karşılanmamış ve çeşitli nedenlerle evlilik doyumu düşük olan ya da bu birliktelikten duygusal, fiziksel açıdan zarar gören kişiler boşanma kararı alarak yaşamlarına yeni bir yön verirler. Karar verebilmek boşanma sürecinin en zor aşamasıdır. Sonrasında öfke, kırgınlık, pişmanlıklar, hüzün, hayal kırıklığı, kaygı, üzüntü, suçluluk gibi duyguların bir arada yaşandığı duygusal döneme girilir” ifadelerini kullandı.

DESTEK OLUNMALI

Kır, “Eş zamanlı olarak yakın çevre, boşanmak isteyen erkeğe, ‘eşini ve çocuklarını sahipsiz bıraktığı’ yönünde eleştiriler yaparken boşanmak isteyen kadına ‘tek başına yaşamanın zorluklarıyla baş edemeyeceği’ yönünde eleştiriler yapabilir ve ikincil stres kaynağı oluşturabilirler. Boşanma kararı verildikten sonra diğer zorlu aşama, kimin nerede yaşayacağı, kimin evden ayrılacağı kararını vermek, eşya paylaşımı yapmak ve taşınmaktır. Alışkanlıkların değişmesi ile yeni bir düzene uyum sağlamak için zamana ihtiyaç vardır. Çevrenin desteği, boşanma sürecindeki zorlukların üstesinden gelmeyi kolaylaştırır” dedi.

DİKKAT EDİLMELİ

Çocuk sahibi olan çiftlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlar olduğunu belirten Kır, “Anne – babalar artık birbirinin eşi olmasalar da ebeveyn olmaya devam ederler. Dolayısıyla, boşanma sonrası eski eşlerin, çocukları için işbirliği ile ebeveynlik yapmayı öğrenmesi gerekir. Çocuk için iletişime devam ederek, bilgi alışverişi yapmak, ortak karar verebilmek, çocuğun özel günlerinde bir araya gelebilmek çocuğun psiko-sosyal gelişimi açısından büyük önem taşır. Özellikle kontrol edilmeyen öfke, öfkenin çocuğa yansıtılması ve eski eşe karşı düşmanca duyguların beslenmesi, çocuğun da bu amaçla kullanılması, kişinin yeni, ciddi birtakım sorunlar yaşamasına yol açar. Uzman yardımı almak sürecin üstesinden gelmeyi kolaylaştırır” ifadelerini kullandı. Gülcan Elmalı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir