Gündem

Çocuğuna hassasiyet gösterenlerin yeni adresi Gurmedesin

Gurmedesin Doğal Ürünler Karasu-Kocaali yolu üzerinde (Ankara Caddesi’nde) hizmete girdi. Özellikle çocuk tarhanası, çocuk kuskusu gibi bebek ürünlerinin çok tercih edildiğini söyleyen İşletme Sahibi Taner Bahadır, Haber Müdürümüz Güler Çınasoğlu’nun sorularını yanıtladı.

 

ÖNCELİKLE SİZİ BİRAZ TANIYABİLİR MİYİZ?

1988 yılında Karasu’da dünyaya geldim. İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Şehir dışında çeşitli iş alanlarında çalıştıktan sonra memleketimize dönerek burada farklı yatırımlar yapmaya karar verdik. 2017 yılında Karasu’da ilk profesyonel, resmi kimlik ile istiridye mantarı üretim tesisini kurduk. Faaliyetimiz her ne kadar ticari yönden bizi tatmin etmese de ciddi bir deneyim elde ettik ve bu tecrübemizi de yine Karasu’da ilk organik ürünler satan mağazamızda değerlendirmeye karar verdik.

 

KARASU’DA BU ŞEKİLDE BİR YATIRIMA GİRMEK RİSK Mİ? SATIŞ YERİ KADAR SEKTÖRÜ DE TANITMANIZ GEREKİYOR MU?

Karasu’da kaliteli ürünler satan gıda maddeleri satan bir yere ihtiyaç var mı? Evet var. Bu alanda bir hazır müşteri yok. Bu girişime iki açıdan bakmak gerekir. Evet riski var ancak burası bu anlamda bakir de bir alan. Kaliteli ve organik ürünlerin bir kitlesi var. Günden güne gıda kalitesi ve sağlığı daha da önem kazanıyor. Biz de bu manada Karasu’da bu yatırımı riskli olsa da gelecek vaat eder durumda görüyoruz.

 

BİRAZ DA ÜRÜNLERDEN BAHSETMEK GEREKİRSE. EN ÇOK HANGİ ÜRÜNLERİNİZLE İDDİALI OLMAYI PLANLIYORSUNUZ? YA DA DAHA ÇOK İLGİ GÖREN ÜRÜNLERİNİZ HANGİLERİ?

Her ürünün kendine göre bir alıcısı var. Çünkü her ürünün hitap ettiği kitle farklı. Biz elbette her ürünümüzle iddialıyız. Ancak bebek kategorisindeki ürünlerimiz çocuğuna hassasiyet gösteren aileler tarafından çokça tercih ediliyor. Bunlar arasında bebek tarhanası, bebek muhallebi çeşitleri, bebek kuskus çeşitleri ve takviye gıdalar yer alıyor.

 

SÖZÜNÜZÜ KESEREK SORMAK İSTİYORUM, BEBEK TARHANASI İLE NORMAL TARHANA ARASINDA NE FARK VAR? YA DA BEBEK KUSKUSU NE DEMEK?

Besin değerleri kesinlikle çok farklı. Yetişkinlerin besin beklentisi ile çocukların ihtiyacı birbirinden çok farklı. Bebek tarhanasında tüm koruyucu katkı maddeleri organik etiketli. Tüm hammaddesinin organik sertifikalı olması başlı başına bir ayrıcalık. Şöyle düşünün, tarhanaya yumurta konacak. Bebek tarhanasına konan yumurtanın organik ürün sertifikası var. Un konacak, unun organik ürün sertifikası var. Bunun yanında elbette bebeklerin tuz ihtiyacı ile büyüklerinki aynı değil. Tuz ve baharat katkıları organik olmasının yanında farklı oranlarda konuluyor. Bebeklerin sindirim sistemlerine göre profesyonel ve koruyucu katkı maddelerinden arınmış olarak üretiliyor.

 

ÜRÜNLERİN ORGANİK SERTİFİKA NASIL ALINIYOR? SERTİFİKA NE KADAR GÜVENLİ?

Bir defa bir ürünün üzerinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verildiğine ilişkin amblem olması gerekiyor. Bunun dışındaki tüm “organik” yazıları ürün sahtecilik kapsamında değerlendiriliyor. Bu sertifika ürünün baştan sonra organik bir süreçten geçtiğini gösteriyor. Ürünün üretim süreci Bakanlık tarafından teftiş ediliyor ve tüm sürecin sorunsuz tamamlandığı tespit edilirse bu sertifika veriliyor. Bunun ardından ürünlerde bu logonun kullanılmasına izin veriliyor. Onun için bu sertifika bir ürünün organik olduğuna ilişkin kesin bilgi veriyor ve güvenilirliği devlet tarafından güvence altına alınıyor.

 

MEVSİMSEL OLARAK ÖNERDİĞİNİZ ÜRÜNLER VAR MI?

Geride bıraktığımız bir koronavirüs süreci oldu. Bilim adamları geride kalan süreçte grip virüsünün hiç görülmediğine dikkat çekiyor ve vücutta bu duruma bağlı bir bağışıklık gerilemesi söz konusu. Önümüzdeki aylarda grip vakalarının daha etkin olması ve bunun yanında da bünyeleri daha fazla yorması bekleniyor. Bu gerçeğe göre hareket etmek ve kış ayları gelmeden bünyeyi güçlendirmek için çeşitli ürünleri misafirlerimize öneriyoruz. En güvendiğimiz ürünler arasında keçiboynuzu özümüz var. İncir ve hurma özü gibi farklı damak tatlarına hitap eden ürünlerimiz var. Bunun yanı sıra bünyeyi her anlamda güçlendirip tazeleyen andız macunu, andız pekmezi ve andız özü bağışıklık sistemini güçlendiren ürünlerimiz arasında yer alıyor.

 

BİTKİ ÇAYLARINDAN ÖNERECEĞİNİZ NELER VAR? YA DA DİĞER YERLERDE BULAMAYACAĞIMIZ TATLARINI MEVCUT MU?

Rahatlatıcı çay adını verdiğimiz içinde birçok çay ve bitki çeşidinin bulunduğu bir karışımımız var. Bunu pek az yerde bulmak mümkün. İçindeki birbiri ile uyumlu bitkiler sayesinde hem tadı alışılmışın dışında hem de bünyeye verdiği etki çok farklı. Bunun yanında farklı karışım bitki çaylarımız mevcut. Ülke çapında Türkiye’nin en kaliteli markası konumundaki Lazika’nın hisli harman adını vermiş olduğu karışım bitki çaylarımızı satışa sunduk. Yine farklı tercihlere ve ihtiyaçlara göre, ıhlamur, kış çayı, nane liman karışımı, elma çayı gibi pek çok çay çeşidimiz de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve keyifli zaman geçirilmesi adına tercih edilecektir.

 

SİYAH BAKLİYAT ÜRÜNLERİNDEN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?

Siyah bakliyatlar yerli üretim kategorisinde yer alıyor. Siyah pirinç, siyah fasulye, siyah nohut gibi ürünlerimiz glutensiz vegan müşterilerimize de hitap etmektedir.

 

MESELA SİYAH NOHUDU BİZİM YEDİĞİMİZ SARI NOHUTTAN AYIRAN ÖZELLİK NE? NEDEN SİYAH NOHUT ALALIM?

Siyah nohut sarı nohuda göre üç kat daha fazla diyet lif ihtiva ediyor. Yüzde 20 daha az karbonhidrat içeriyor. Koyu renginden dolayı da antioksidan kaynağıdır. Yani vücuttaki zararlı bakterilerin vücut dışına atılmasında daha etkin rol oynar. Aynı zamanda siyah nohut gluten içermez ve vegan kullanıcılar tarafından çokça tercih edilmektedir. Siyah nohut şeker hastaları için de önemli bir besin kaynağıdır. Bu gerekçelerle siyah nohut bizim evlerimizde kullandığımız sarı nohuda göre çok daha fazla tercih edilmelidir.

 

SİYAH PİRİNÇ NE DEMEK PEKİ?

Siyah pirinçlerimiz Samsun’dan geliyor. Bafra’da üretiliyor ve hiçbir zirai ilaç kullanılmadan tamamen organik şartlarda ekilip biçiliyor. Siyah pirincin içinde toplam binde sekiz oranında şeker bulunmaktadır. Bu da oldukça düşük bir oran. Siyah pirinçten pilav yapmak, siyah pirinci dolmalarda, çorbalarda kullanmak ve salatalara ilave etmek mümkündür. Beyaz pirincin kullanıldığı her yerde, beyaz pirinç yerine kullanılabilir ve bu şekilde hem farklı bir tat hem de sağlıklı yiyecekler hazırlanabilir.

 

KEYİF YAPACAK İNSANLARA SUNDUĞUNUZ DOĞAL ÜRÜNLER YOK MU? ÇAYLAR GENELDE KORUYUCU OLARAK KABUL EDİLİRSE, RAFLARDA KAHVE ÇEŞİTLERİ DE GÖRDÜK. KAHVELER HAKKINDA BİRAZ BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Yöresel anlamda Kolombiya, Etiyopya, Kenya, Honduras, El Salvador ülkelerine has kahvelerimiz çekirdekli ve çekirdeksiz olarak sunuluyor. Ürünlerimizin detay ve fiyatları gurmedesin.com internet adresinden incelemek mümkün. Hatta sitemiz üzerinden online sipariş vermek ve güvenli alışveriş yapmak mümkün. Aynı şekilde 0545 662 19 88 numaralı whatsapp hattımızdan da bize ulaşmak, ürünlerimiz hakkında bilgi almak ve sipariş vermek de mümkün.

 

MÜŞTERİLERİNİZ GENEL OLARAK KARASU’DAN MI YOKSA YAZLIKÇILARDAN MI OLUŞUYOR?

Sağlıklı yaşama önem veren herkes aslında bizim potansiyel müşterimiz. İnsanlar genel olarak sağlıkları elden gittikten sonra organik ürünlerin kıymetini anlıyor. Özellikle şeker ve mide hastalığı olan insanlar sağlıklı beslenmenin önemini fark ediyor. Oysa organik ürünlerin sağlıklı insanlar tarafından kullanılması da çok önemli. Katkı maddesi ne kadar az olursa vücut da o kadar dirençli kalabiliyor. Bizim müşterilerimiz arasında yazlıkçılar da mevcut Karasu’nun yerli halkı da. Oran olarak söyleyecek olursak belki yarı yarıyadır. Ancak bizim bir an önce organik gıdaların önemini keşfetmemiz ve sağlıklı bir yaşamın sırrının doğallıktan geçtiğini kabul etmemiz gerekiyor.

 

SON OLARAK OKURLARIMIZA NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Sağlıklı beslenme bilincinin son yıllarda giderek arttığı dünyamızda organik ürünlerin önemi daha iyi anlaşılıyor. Biz de sağlıklı beslenmek isteyen müşterilerimizi misafirimiz olmaya davet ediyoruz. Mutlaka bizden alışveriş yapmanız gerekmez ancak mutlaka sağlıklı beslenme konusunda fikrinizin olması gerekir. Bunun için tüm Karasu ve Kocaalilileri bizimle tanışmaya davet ediyoruz.