Cilt bakımında E vitamini

 

Merhabalar, bu hafta cilt bakım ve koruyucu ürünlerin içeriklerinde sık sık gördüğümüz E vitamininden bahsetmek istiyorum. Zaman zaman benimde çok araştırmam gereken bir vitaminin ne olduğuna yazımın devamında sizde daha detaylı öğreneceksiniz… E vitamini, genellikle cilt bakım ürünlerinde bulunan, hatta en yaygın kullanılan içeriklerdendir. Hem vücudumuzda, hem de bazı gıdalarda bulunuyor.

E vitamini nedir?

E vitamini, sağlıklı bir ciltte var olan bir bileşendir. Ciltte istenmeyen değişikliklere neden olan kirlilik ve diğer çevresel stres faktörlerinden korunmaya yardımcı olmak için önemli antioksidan etkiler sağlar. Ne yazık ki zaman ve güneş hasarı ile cildin E vitamini azalır. Bu nedenle de cildimiz, doğal yaşlanma belirtileri ile mücadele etme yeteneğini kaybeder. Ancak cilde uygulanan E vitamini ile cildimizin yenilenmesine destek olabiliriz. Gelelim, E vitamini ne işe yarar konusuna… E vitamini yararları açısından oldukça güçlü özelliklere sahiptir. E vitamini faydaları olarak aşağıdakileri sayabiliriz;

1- Ciltteki ince çizgi, kırışıklık görünümü ve sıkılık kaybını azaltır.

2- Cilt tonunun aydınlanmasını sağlar.

3- Cilt sağlığını desteklemeye yardımcı olur.

4- Ciltteki UV hasarını azaltmada faydalıdır.

5- Cildin koruyucu bariyerini güçlendirmeye destek olur.

6- Böylece cilt yüzeyinde oluşan, cildin kurumasından, sıkılığını kaybetmesinden kaynaklanan küçük çatlakların kapanmasına destek olur.

7- Ciltteki nemi korur. Cilt hücreleri arasında uzun süreli nemli kalmasını sağlar.

8- Cildin iyileşmesini sağlar.

9- E vitamini ciltte oluşabilen yanık, yara izlerinin azalmasına destek olur.

10- Çevre etkisine maruz kalmış cilde bakım yapar; kirlilik ve güneş hasarı kaynaklı tahrişten sonra yatışmasını sağlar.

E vitamini ve C vitamini kombini

E vitamini, özellikle C vitamini ile bir arada kullanıldığında, cilt için harika sonuçlar ortaya çıkıyor. C vitamini cilt yüzeyine etki ederek cildin üst katmanına bakım yapar. E vitamini ise yağda çözünme gücüyle beraber cildin alt katmanlarına iner. Bu 2 güçlü vitamin birleştirildiklerinde, düzensiz cilt tonunun görünümü iyileşir, ten rengini daha aydınlık görünür. Ayrıca çevresel faktörlerin etkisine karşı cildin savunma gücünü de desteklerler. Son olarak küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse E vitamini içeren ürünler aynı zamanda tüylenme problemi olan kişilerde bu sorunu tetikleyebilir. Ben merkezimde lazer epilasyon müşterilerime E vitamini içermeyen güneş koruyucular öneriyorum, sizin de aklınızda olsun. Sonraki yazımızda görüşmek, güzelleşmek üzere. Hoşça kalın…