Cilt bakımı nedir?

 

Merhabalar değerli okuyucularım. Bu hafta yaz aylarının da gelmesiyle makyaj malzemelerimizi bir kenara kaldırıp cildimizdeki problemlerle yüzleşmeye ve yazında makyajsız ve canlı bir cilt için çözüm aramaya başladık. Cildimiz her zaman mükemmel görünmeyebilir. Çünkü çevresel koşullara sürekli açıktır. Bu yüzden çabuk yıpranır, pürüzlenir, lekelenir ve yaşlanır. Sivilcelenme, siyah noktalar, beslenme alışkanlıkları, makyaj yapmak, alkol ve sigara tüketimi de cildin görünümünü etkileyen en önemli faktörlerdir. İşte tüm bu sebeplerden dolayı cildimize ihtiyacı olan temel bakımı vermemiz çok önemlidir. Bu temel bakım cildimiz için kusursuz bakım rutinidir. Onu iyileştirmek ve iyi tutmak için gereken her şey bu temel rutinin içinde yer alır.

Peki, cilt bakımı nedir?

Cilt bakımı nedir sorusunun cevabı, cildi iyileştirmek için düzenli olarak uygulanan bakımların tümüdür diyebiliriz kısaca. Bu bakımların içine temizleme, nemlendirme, maske gibi cildin yararına olan tüm bakımlar girer.

Cilt bakımı neden gereklidir?

Parlak ve pürüzsüz bir görünüm, doğru cilt bakımı ile başlar. Cildin güzelliğini korumak için yapılması gereken cilt bakımı, cilt üzerinde biriken ölü tabakayı temizleyerek cildi yenilemek için yapılan uygulamaları kapsar. Yaşlanmayı geciktirir. Bu şekilde kusursuz cilde sahip olabilirsiniz.

Düzenli cilt bakımı hangi sorunları önlemek içindir?

1- Siyah nokta ve sivilceleri önlemek için.

2- Cilt lekelerini önlemek için.

3- Geniş gözenekleri önlemek için.

4- Ciltteki cansız ve donuk görünümü önlemek için.

5- Ciltteki renk eşitsizliklerini önlemek için.

6- Yaşlanma belirtilerini geciktirmek için.

Her zaman söylediğim gibi, sağlıklı ve güzel bir cilt için elbette sadece kozmetik kullanımı yetmez. Cilt bakımı bir bütündür ve cildi içeriden de güzel şekilde beslemek gerekir. Çünkü yediğiniz her şey cildinize yansır.

Güzel bir cilt için dikkat etmeniz gerenler:

1-Vitamin ve mineral eksikliğini gidermek için düzenli meyve ve sebze tüketmek. Özellikle cildin pürüzsüzlüğü için A ve E vitamini içeren gıdalar çok önemli.

2-Bol su içmek. Su cildimizin de hayat kaynağı! Çünkü su içmek, cildimize de nem depolar ve toksinleri vücudumuzdan atmamızı sağlar.

3-Düzenli uyku. Yetişkinler için ortalama 7-8 saat gece uykusu cildimizin güzelliği için olmazsa olmazlardan biri. Çünkü cilt kendini geceleri yeniliyor.

4-Spor. Spor yaparken salgılanan mutluluk hormonu ve ter ile atılan toksinlerin cildimize ne kadar iyi geldiğini tahmin etmek zor değil.

5-Çok yağlı yiyecekler, kızartmalar ve fast food beslenmeden de mümkün olduğunca kaçılmalı.

6-Aşırı alkol tüketimi de cildimizi sigara gibi yıpratan faktörlerin başında geliyor.

7-Çok güneşlenmek. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak, cilt kanserinin en önemli sebeplerinden biri. Ayriyeten cildi yaşlandırması ve cilt dokusunun lekelenip pürüzlenmesine yol açması da cabası.

Haftaya bir sonraki konumuzda görüşmek, güzelleşmek üzere hoşça kalın…