Köşe Yazıları

Cildimiz ne istiyor

 

Her kadının cildiyle ilgili soru ve sorunları olduğunu hepimiz biliyoruz. Cildiyle ilgili her ürünü iğneden ipliğe araştırıp alanlar da var, iyi olduğuna inandığı şeyleri hemen edinen de… Peki, aslında cildimizin neye ihtiyacı var? Pahalı bakım ürünlerine mi, doğal maske ve temizleyicilere mi yoksa hiçbir şey yapmamaya mı? Gelin cildinizin ihtiyaç duyduğu 8 şeyden bahsedelim ve nelerin doğru nelerin yanlış olduğuna da değinelim.

1- Tanınmaya ihtiyaç duyan cilt;

Cildinizle tanışın. Her şey böyle başlayacak. Önce cildinizi tanıyın. Cilt tipinizi, nelere alerjiniz olduğunu, nelerin bu cilt tipine iyi geldiğini öğrenin. Hatta biraz daha meraklı olun ve belki de deri biyolojisi hakkında araştırmaya girişin. Cildinizin ilk ihtiyacı budur.

2-Suya ihtiyaç duyan cilt;

Bunu bilmeyen yok, uygulamayan çok. Her gün en az iki litre su için. Cilt tipiniz ne olursa olsun, suyu asla ihmal etmeyin ve iki litrenin altına düşmeyin.

3-Temizliğe ihtiyaç duyan cilt;

Cildinizin temel ihtiyaçlarından birisi de temizlik. Cildinizi temizlemek en kolay olarak 2 aşamada olur. İlk aşama gündelik temizlik. Yıkama ve toniklemeyle gelen temizlik vazgeçilmez bir rutin. Bir de daha uzun periyodlarla yapacağınız temizlik var: Maske ve arındırma. Cilt tipinize uygun maskeleri düzenli olarak uygulayın. Temizlik derinlere ulaşsın.

4-Nemlendirmeye ihtiyaç duyan cilt;

Cilt tipiniz ne olursa olsun, nemlendirici kullanın. Su bazlı ya da yağ bazlı bir nemlendirici edinin ve düzenli olarak kullanın.

5-Sağlıklı beslenmeye ihtiyaç duyan cilt;

Cildinize dışarıdan ne yaparsanız yapın; sağlıklı beslenmiyorsanız bütün emekleriniz çöpe gider. Hücreleri yaşlandıran şekeri hayatınızdan çıkarmakla ve sağlıklı yağları hayatınıza sokmakla işe başlayın.

6-Temiz havaya ihtiyaç duyan cilt;

Hava kirliliği yaşantımızdaki en büyük sorunlar biri sizde her fırsatta kendinizi parklara deniz kenarına ve ormanlara atın. Akciğerleriniz de deriniz de mutlu olsun.

7- Güneşten korunmaya ihtiyaç duyan cilt;

Güneşin UV ışınlarının cilde nasıl hasarlar verebildiğini biliyoruz. O zaman hem yaz, hem de kış mevsiminde uygun cilt koruma faktörlü nemlendiriciler kullanın.

8-Uykuya ihtiyaç duyan cilt;

24 saatlik bir günün en az 7 saati uyku olmalıdır. Boşuna “güzellik uykusu” diye bir kavram yok yani. Uyku düzeninize özen gösterin, cildinize size teşekkür edecek. Her akşam cildinizi benim tercihim dalinle veya başka doğal bir temizleyici ürünle yıkayıp gece kreminizi sürün ve güzellik uykunuza başlayın.

Cildinizin ihtiyaç duyduğu temel maddeleri bir araya getirdik. Sağlıklı bir cilde giden bu 8 adımı gerçekleştirdiğinizde farkı göreceksiniz. Haftaya bir sonraki konumuzda görüşmek güzelleşmek üzere hoşça kalın…