Köşe Yazıları

Ciğerlerimiz yanıyor

 

Geçtiğimiz hafta Ege ve Akdeniz bölgesindeki bir çok ilimizde eş zamanlı diyebileceğimiz zamanda çıkan orman yangınları, bizlerinde ciğerlerimizi yaktı. İyi günler iyi haftalar.

Çıkan bu yangında en fazla etkilenen başta Manavgat olmak üzere Marmaris ve diğer bölge ve ilçelerde çıkan ve yangından etkilenen herkese geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Geçmiş yıllarda bu kadar büyük geniş alanlı bir yangın yaşadığımı hatırlamıyorum. Temmuz’un son haftası Ağustos ayının ilk haftasını geçirdiğimiz şu günlerde sıcak hava dalgasının en etkin olduğu bir dönemdeyiz bir taraftan da. Yangınların çıkma sebebi ile ilgili önümüzdeki günlerde muhtemelen açıklama yapılacaktır. Bizler bu açıklamanın ötesinde her bir birey olarak sorumluluklarımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Bu yılın en sıcak olduğu dönemlerde yangın çıkma olasılığı diğer aylara göre daha çok oluyor. Ormanlık alanda veya yakınında yakılacak bir mangal, atılacak boş şişe veya benzeri yangın çıkarmaya elverişli materyalleri bu alanlardan uzak tutmalıyız. Küçük bir sorumsuzluk büyük bir kayba mal oluyor. Telafi edilmesi yıllarca sürebilecek bir süreç yaşatır orman yangınları. Ege ve Akdeniz’deki yangınlar ben bu yazıyı yazarken devam ediyordu. Umarım önümüzdeki saatler itibarı ile kontrol altına alınır. Soğutma işlemi ardında Tarım ve Orman Bakanlığı yanan tüm araziyi tekrar fidanlar ile buluşturacak. Bununla ilgili bir çok STK fidan bağışı için açıklama yaparak vaatlerini kamuoyuyla paylaştı. Devlet olarak millet olarak bu yaraları saracağız ve güzel günler yine bizlerin olacak. Hiç şüpheniz olmasın.

Maden

Eskiden beri Maden Deresi, Karasu ve Kocaali’nin en gözde piknik alanı olmuştu. Kaç yıldır bilmiyorum ama burası kiralanarak özel bir işletmeye verildi. Bu işletme ilk başlarda bir kaç bungalov tarzı ev yaptı ve öyle kaldı. Duyduğumuz sit alanı olduğu için hiçbir şey yapamıyormuş ama yapılanda kaldı. Neyse en son iki yıl önce gittim, ciddi anlamda bakımsız ve harabeye dönmüş, oturaklarından masasına kadar her tarafı ciddi değişim ve tadilat isteyen bir yer olmuş ve durmadım döndüm. Karasu’ya doğru giderken yol üstünde sayıları her yıl çoğalan küçük piknik alanları oluşturulmuş ve bu alanların bir tanesinde piknik yapmak zorunda kaldım. Maden ile ilgili düşüncem Karasu ve Kocaali Belediyesi ortak bir proje ile bu piknik alanını belediye bünyelerine alarak bölge insanına güzel, temiz ve nezih bir ortam bırakabilirler. Aslında gelecek için de değerli bir miras bırakmış olurlar diye düşünüyorum. Hoşça kalın…