EkonomiKarasu

Çiğ süt 4,70 lira oldu

 

Karasu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Civelek, Ulusal Süt Konseyi’nin toplantısı sonucunda 3,20 olan süt tavsiye fiyatının 8 Aralık’tan itibaren 4,70 lira olarak belirlendiğini açıkladı. Başkan Civelek, “Yem kilogram fiyatı 4 liradan 5 liraya dayandı. Buna göre süt fiyatı en az 5,2 lira olması gerekiyor” dedi.

 

BELİRLENEN DEĞERİN GERİSİNDE

Ulusal Süt Konseyi’nin toplantısı sonucunda 3,20 olan süt tavsiye fiyatının 8 Aralık’tan itibaren 4,70 lira olarak belirlendi. Karasu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Civelek, “Rakam tüketici fiyatları açısından yüksek gibi görünebilir fakat üretici maliyetleri açısından maalesef 1,3 paritesinin çok gerisinde kaldı. Bir önceki karar 1 Temmuz tarihinde 3,20 olarak açıklanan süt tavsiye fiyatında konseyin kendi çalışmasına göre yem maliyeti 3,05 liraydı. Bu fiyata göre 3,97 olması gereken süt fiyatı maalesef belirlenen paritenin gerisinde kaldı. Temmuz ayından geldiğimiz güne aşırı artan yem fiyatları sebebiyle süt fiyatlarının artırılması kaçınılmaz olmuştur. Fakat belirlenen fiyat yine süt/yem paritesinin çok gerisindedir. Yem fiyatları 200 liraların üzerinde seyretmektedir. Kilogram fiyatı 4 lira olan yeme göre süt fiyatının 5,2 lira gibi olması gerekiyor” dedi.

 

DÜZENLEME YAPILMALI

Başkan Civelek, “Bir diğer önemli nokta yem fiyatlarındaki artışın gelen süt zammını maalesef eritmesidir. Temmuz döneminde açıklanan 3,20 rakamını üreticimiz eline alamadan gelen yem zamlarıyla kaybolmuştu. Aynı durumu maalesef şimdide yaşıyoruz, 8 Aralık’tan itibaren geçerli olacak bu fiyat henüz üreticinin eline geçmeden bugün itibariyle yem fiyatlarına 25-30 lira arasında zamlar yapıldı. Yem kilogram fiyatı 4 liradan 5 liraya dayandı. Bu durumda 1,3 olması gereken süt/yem paritesi 1’inde altına düşmüş durumda. Bu şartlar altında konseyin aylık ya da iki aylık dönemler halinde toplanarak mevcut duruma göre süt fiyatlarını düzeltmesi gerekmektedir. Üreticilerimiz mevcut durumdan etkilenmeden üretimlerine devam etmeleri için mutlaka gerekli düzenlemeler yapılmalıdır” açıklamasında bulundu.