KarasuSiyaset

Çiftçiye ihanet etmeyin

 

Tarım Kredi Kooperatiflerinin elindeki fındığı piyasaya sürdüğünü ve fiyatın dengelenmeye başladığı esnada bu durumu doğru bulmadıklarını belirten MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, “Kimse kurumsal karı öne sürerek fındık üreticisine, hele varlığını borçlu olduğu çiftçiye ihanet etmemelidir” dedi.

 

KURUMSAL YAPI

Haftalık olağan basın açıklamasını gerçekleştiren MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, “Döviz fiyatlarının yükselmesine paralel olarak fındık piyasasında bir canlanma yaşanmaktadır” dedi. Kara, “Fındık fiyatlarının yükselmesi çiftçinin yüzünü biraz olsun güldürmeye başlamışken geçtiğimiz yıl alım yapan Tarım Kredi Kooperatiflerinin elindeki ürünü piyasaya sürmeye hazırlanması akıl alır gibi değildir. Tarım Kredi Kooperatifleri alım yaparken kurumsal yapısını öne çıkarmış, çiftçinin lehine olan imajını kullanmış ve bu nedenle tercih edilmiştir” ifadelerini kullandı.

 

CAN SIKICI

Şimdi bin ton civarında bir fındık, tam da fiyatın dengelenmeye başladığı esnada Hendek’te bulunan bir firmaya satılmaya çalışılmaktadır” diyen Başkan Kara, “Elbette serbest piyasa ilkeleri gereği isteyen kurum istediği zaman elindeki ürünü satmak hakkına sahiptir. Ancak çiftçi lehine olması beklenen kurumun, çiftçi aleyhinde, fındık fiyatlarını aşağı çekecek ölçüde mahsulü piyasaya sürmesi can sıkıcıdır. Tarım Kredi’yi bu ve benzeri kararlar alırken kendi kuruluş ilkelerine bağlı kalmaya davet ediyoruz. Kimse kurumsal karı öne sürerek fındık üreticisine, hele varlığını borçlu olduğu çiftçiye ihanet etmemelidir” diye belirtti.

 

MECRA ARAYIŞI

Her birimizin yakından takip ettiği gibi ülkemiz bir süreden bu yana ekonomik bir sıkıntının içinden geçmektedir” sözleriyle açıklamasına devam eden Başkan Münir Ali Kara, “Bu sıkıntı içinde, bulanık suda balık avlama peşinde olanlar da görevlerini yapmaya başlamış, kendilerine uygun mecra arayışına girişmiştir. Krizden beslenmek dışında bir projesi olmayan muhalefet üyeleri de ellerini ovuşturmakla kalmamış, cezaevindeki teröristten aldıkları talimata paralel olarak mitingler yapmaya girişmiştir. ‘Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü’ dedirtecek nitelikteki toplantılardaki manzaralar da gözden kaçmamalıdır” dedi.

 

AYMAZLIĞIN DİK ALASI

MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, “İttifak içindeki beş değil yedi benzemez parti menfaatte birleşmişler, mal bulmuş mağribi gibi miting alanına doluşmuşlardır. Ancak unutulmamalıdır ki menfaatte birleşenler taksimatta ayrılır. Bizim size de sizin gibilere de taksim edilecek ülkemiz yoktur. Menfaatiniz de taksimat arayışınız da alana yansımıştır” dedi. Başkan Kara açıklamasını, “Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde tarihi Larnaka Büyük Camii’ne kendini bilen, ne yaptığını farkında olan kişiler tarafından saldırı düzenlenmiştir. Bu ve benzeri saldırıları münferit olay olarak nitelendirmek aymazlığın dik alası olur. Unutulmamalıdır ki Türkler tarihin her döneminde hedefte yer almış, dün de bugün de aynı bilinçli saldırıların hedefi olmuştur. Ülkemiz elbette bu tahriklerle çekilmek istenen tuzağa düşmeyecektir. Ancak bu saldırı da göstermiştir ki, siz Türk olduğunuzu unutsanız da düşmanınız unutmaz. Su uyur düşman uyumaz” diyerek sonlandırdı.