Karasu

Ceza uygulanacak

 

Kedi ve köpeklerin bakanlığın PETVET’e (Ev Hayvanı Kayıt Sistemi) kayıt tarihi 31.12.2022 tarihi itibariyle son buluyor. Bu tarihten sonra Ancak 3 aylığa kadar olan hayvanlara çip takılıp sisteme kayıt edilebilecektir. Eğer süre uzatımına gidilmez ise 3 aylıktan büyük ve kayıtsız hayvanlara ceza uygulanacak.

 

ZARARI YOK

Karasu Ayar Veteriner sahibi Veteriner Hekim Hamza Ayar, kedi ve köpeklerin bakanlığın PETVET sisteme kayıt tarihinin 31.12.2022 tarihi itibariyle son bulacağını belirtti. Ayar, “Bu tarihten sonra Ancak 3 aylığa kadar olan hayvanlara çip takılıp sisteme kayıt edilebilecektir. Eğer süre uzatımına gidilmez ise 3 aylıktan büyük ve kayıtsız hayvanlara ceza uygulanacak” dedi. Kedi ve köpeklerine mikroçip enjekte etmelerinin zorunlu hale getirildiğini söyleyen Ayar, “Steril enjektör içerisinde yer alan mikroçip cihazı herhangi bir enerjiden güç almadığı için radyasyon tehlikesi bulunmaz ve hayvana hiç bir zarar vermez” dedi.

 

KİMLİK NUMARASI

Ayar, “Bu mikroçip ile elektronik ortamda kayıt altına alınacak olan hayvanlar, enjekte edilen bu çip sayesinde sahibinin kimlik ve adres bilgileriyle eşleştirilme işlemine geçiş yapacaklar. Bu süreden sonra her yaşta olan hayvanlarda kimliklendirme işlemleri yapılmayacak. Sadece 3 aylık yaşa kadar olan hayvanlarda kimliklendirilme işlemi yapılacak” dedi. Mikroçip cihazının herhangi bir enerjiden güç almadığı için radyasyon tehlikesi bulunmadığını söyleyen Ayar, “Hayvanın kürek kemiklerinin arasındaki deri altına yerleştirilecek olan cihazın içerdiği 15 haneli kimlik numarası hayvana özel olarak ayarlanıyor” diye belirtti.

 

PETVET SİSTEMİ

Hayvanın pasaport ya da aşı karnesinin işlenecek, tüm bilgiler de ulusal olarak hayvan sahibine teslim edilecek” diyen Ayar, “Sahipli kedi ve köpeklerin kimliklendirme ve kayıt işlemleri 31 Aralık tarihine kadar yapılabilecek. Dijital kimliklendirme yöntemlerine ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenir. Kedi ve köpek sahiplerinin İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine veya serbest veteriner hekimlere başvurması durumunda her yaştaki sahipli kedi ve köpeklerin Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET) kayıt işlemlerini yapılabilirler” ifadelerini kullandı.