KarasuKocaaliSakarya

Cennete dönüştüreceğiz

 

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Orman Genel Müdürlüğü ile imzaladığı protokolle Karasu ve Kocaali arasında yer alan Maden Deresi’ni Büyükşehir Belediyesi bünyesine kattı. Yüce, “Bu cennetin dönüşümü için kollarımızı sıvadık. Yollar, alanlar yenilenecek ve ölümlerin dahi yaşandığı bölgenin kullanımını güvenli hale getireceğiz” dedi.

 

GÜVENLİ HALE GELECEK

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Orman Genel Müdürlüğü ile imzaladığı protokolle Karasu ve Kocaali arasında yer alan Maden Deresi’ni Büyükşehir Belediyesi bünyesine kattı. Yüce, “Bu cennetin dönüşümü için kollarımızı sıvadık. Yollar, alanlar yenilenecek ve ölümlerin dahi yaşandığı bölgenin kullanımını güvenli hale getireceğiz. Dağcılık, doğa yürüyüşü, kamplar ve eko turizmi canlandıracağız. Günübirlik yapılan ziyaretlerin konaklamalı ziyarete dönüşünü sağlayacağız Burayı turizmin merkezi yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

TURİZM POTANSİYELİ

Yüce, “Şehrin sosyal hayatına değer katan ve turizm potansiyelini geliştirecek projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz” dedi. Başkan Yüce, Sakarya’da doğanın her rengini barındıran doğal güzelliklerini sadece yurtiçinden gelen misafirlere değil artık dünyaya açacakları bilgisini verdi. Başkan Yüce ile Orman Bölge Müdürü Ziya Polat arasında imzalanan protokol programına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, belediye bürokratları katıldı.

 

DÜNYA MARKASI

Projenin detaylarına ilişkin açıklamada bulunan Başkan Yüce, “Öncelikle Maden Deresi Eko Turizm Alanı Doğa Yürüyüşü Parkuru ve C Tipi Mesire Alanı Projesi’nin hayata geçirilmesinde katkıları olan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Yüce, “Biz bu göreve başlarken Sakarya’yı her alanda dünya markası yapacağız dedik. Tarımda, sporda, turizmde ve daha birçok konuda hayata geçirdiğimiz projeler sayesinde şehrimizi dünya sahnesine taşıdık. İnşallah bundan sonra atacağımız adımlarla da Sakarya’nın adı farklı alanlarda dünyada duyulmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

 

DOĞA HARİKASI

Yüce, “Şehrimizin doğa harikası yerlerinde çalışmalarımızı sürdürerek güzelliklerine güzellik katıyoruz. Maden Deresi’nde de çalışmalarımızı başlatıyoruz. C Tipi Mesire Alanı olarak piknik üniteleri, yöresel ürünler sergi ve satış yeri, kameriye ve diğer rekreasyonel yapı ve tesisleri ihtiva eden mesire yerleridir. Bu proje ile Sakarya’nın nitelikli doğal koruma alanı olarak tescillenen, önemli turistik noktalarımızdan biri olan 30 kilometre uzunluğundaki Maden Deresi’ne ve çevresine değer kazandırmak amaçlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

EKO TURİZM

Başkan Yüce, “Proje kapsamında şelaleye giden yürüyüş parkurunun güvenli hale getirilmesi, turistlerin gözlem yapabileceği alanlar oluşturulması planlanmaktadır. Maden Deresi Eko Turizmin Maden Deresi mesire alanıyla entegre edilerek çok amaçlı fayda sağlanacak geçiş kolaylıkları oluşacaktır” diyen Yüce, “Maden Deresi oldukça sık bir ormanlık alanda derince bir vadinin içinde akan derenin sağ ve sol kıyılarında kayın, kestane ve çınar ağaçları vardır. Piknik alanları, patikalar ve yürüyüş alanımız var. Burada kalker bloklarını aşınarak orijinal bir kanyon vadi oluşturmuştur” diye belirtti.

 

DOĞA YÜRÜYÜŞ YOLU

Başkan Yüce, “Maden Deresi’nin tünellere çıkan ve şelaleye giden patika yolu güvenli hale getirilecek. Dere ve çevresi oldukça bakımsız olduğundan gelen ziyaretçiler için ciddi bir güvenlik riski oluşturuyordu. Proje alanının başlangıcından şelaleye kadar olan yaklaşık bin 812 metre uzunluğundaki patika yolun güvenli bir şekilde ziyaret edilebilmesi amacıyla geniş kapsamlı bir çalışma yapacağız. Parkurun başlangıç noktasında C Tipi Mesire Yeri mevcuttur ve sağından dere akmaktadır. Tamamı orman arazisidir. Bu alan Eko Turizm Projesi doğa yürüyüş yolu olarak belirlendi. Dolayısıyla güzergaha dahil yollar ve doğal mağaralardan geçen yollar mevcuttur” şeklinde konuştu.

 

TURİZM MERKEZİ

Maden Deresi alanı içerisinde bulunan kısımlar hakkında bilgi veren Başkan Yüce, “Alanda toplam 230 metre uzunluğunda dört adet doğal mağara bulunmaktadır. Bin 812 metre uzunluğunda yürüyüş parkuru, çeşmeler, dinlenme yerleri, bin 582 metre uzunluğunda ahşap korkuluk alanları planlandı. Büyükşehir Belediyesi çalışmaları ile eko turizm alanı hayata geçirildiğinde dağcılık ve dağ sporlarına imkan sağlanacak” diye belirtti. Yüce, “Yöre işletmecileri ve halk bilgi sahibi olacak, dağ rehberliği ve yürüyüş liderliği oluşacak, belgesi olmayan kişiler rehberlik yapamayacak, otopark sorunu yaşanmayacak, kaçak turlar yapılmayacak, günübirlik yapılan ziyaretlerin konaklamalı ziyarete dönüşünü sağlayacağız. Burayı turizmin merkezi yapacağız” ifadelerini kullandı.