Köşe Yazıları

Canlılık getirir

 

Her ne kadar sahip olduğumuz doğal ve kültürel zenginliklerle, turizm anlamında mesafe kat etmek isteyen, yönünü en büyük geçim kaynağı fındığın yanı sıra turizme de çevirip sosyoekonomik varlık bakiyemizi daha da büyütmek isteyen bir ilçe olsak da maalesef istediğimiz, daha doğrusu hak ettiğimiz yerde değiliz. Şimdiye kadar yapılmamış işlerin atılmamış adımların ve tabi ki de girişimi olmasına rağmen çeşitli engellere takılan projelerin ceremesini çekiyoruz. Aslına bakarsanız bundan yaklaşık on yıl kadar önce bu eksiği fark edip harekete geçmiştik. Fuar ve tanıtım organizasyonları katılımları, yerel organizasyonlar, proje hazırlıkları falan derken baya mesafe kat etmiştik ama 15 Temmuz darbe girişiminin ardından birçok şeye virgül koymak zorunda kaldık. Tam elimiz ağzımıza getirelim derken bu kez de yurt genelindeki bazı terör saldırıları çıktı ortaya. Yine başlayamadan bitirmek durumunda kaldık. Aradan biraz zaman geçti hadi yine başlayalım derken bu sefer de salgın hastalık çıktı. Biz yine ellerimizi koynumuzda toplayıp beklemek zorunda kaldık. Yani türlü mecburiyetler hem önümüzü tıkadı hem de hareketsiz bıraktı. Ama son birkaç aydır özellikle de salgın hastalığın getirdiği kısıtlamaların gevşetilmesi ile yeniden harekete geçmeye başladık.

Tabi turizm derken nerede ve ne konumda olduğumuzu, nelere sahip olduğumuzu iyi bilmek lazım. Bizim deniz ve doğa turizmi açısından aslında coğrafi olarak pek bir eksiğimiz yok. Sadece mevsimsel şartlardan dolayı kısa bir zaman dilimine sıkışmış olarak yaşıyoruz. Tabi bundan dolayı da projelendirme ve elimizdeki yerleri daha verimli kullanma konusunda eksiklerimiz var. Ama bu, önümüzdeki süreçte bu eksiklerin giderilemeyeceği anlamına gelmiyor. Zira şu an gündemde olan çalışmalar yakın gelecek konusunda hem heyecan hem de ilham veriyor. Öncelikle sahil konusunda yakın gelecekte güzel çalışmalar olacağını biliyor ve bekliyorum. Öte yandan büyükşehir belediyesinin yine turizme hitap edecek birçok yatırıma imza atmasını bekliyorum. Yine, halen çalışması devam eden Melen Barajı havzasının civarı için düşünülen, İSKİ, DSİ ve büyükşehir Belediyesi gibi kurumların işbirliği ile hayata geçirilmesi planlanan sosyal alan projesi ve bu yılın başlarında gündeme gelen Çam Dağı kamp alanı projesi Kocaali için yakın gelecekte somut olarak faydalanılabilecek, sokak ağızıyla konuşacak olursak ekmeğini yiyebileceğimiz olumlu projeler.

Ve gelelim asıl konumuz olan Maden Deresi’ne. Bildiğiniz gibi Maden Deresi hem doğal yapısıyla hem de tarihi geçmişiyle geçmişten günümüze uzanan ve olabildiğince bozmadan korumaya çalıştığımız miraslarımızdan biri. Hatta bence en önemlisi. Yakın çevremiz başta olmak üzere yurdun her tarafından doğa meraklılarını bölgemize çeken, hem tanıtım anlamında hem de ekonomik anlamda getirisi olan ve iyi şeyler yapıldığı takdirde daha büyük getirilerin sinyalini veren büyük bir cevher. Orayı sadece bakir bir mesire alanı olarak düşünmemek lazım tabi. Geçtiğimiz yıllarda bir ara konusu olmuştu, ciddi bir yeraltı sıcak su rezervine sahip hatta bir ara sondaj çalışması falan da yapıldı ama sel felaketi yaşanınca yarıda kaldı. İyi düşünülüp sağlam bir çalışma yapılırsa ve korunaklı alana zarar vermeyecek yerlere ve zarar vermeyecek şekilde yatırım yapılırsa müthiş katkısı olur. Tabi bunun olması için insanları cezbedecek ve bölgeye daha çok insan çekecek bir zemin bir altyapı oluşturulması lazım. Kaldı ki burası hem Kocaali, hem Karasu’nun hem de Sakarya’nın en önemli turizm merkezlerinden biri olabilecek bir potansiyele sahip. İşte bunun için hemen hemen iki yıla yakın bir süredir devam eden çalışmalar vardı. Bunun için en önemli adımlardan biri geçtiğimiz günlerde atıldı ve rekreasyon işi ihaleye çıktı. Çevre düzenlemesi, mesire alanı düzenlemesi gibi işlerin yanı sıra yürüyüş yolu, parkur, aydınlatma işleri gibi birçok iş yapılacak. Tabi özellikle şelaleye giden yolun daha korunaklı hale getirilmesi de geçmiş yıllarda yaşanan ölümlü ve yaralanmalı kazaları düşündüğümüzde yapılacak en önemli işlerden biri. Güzel bir çalışma olacağını ve ilerisi için hem cazibeyi artıracak hem de civardaki daha güzel yatırımlara altyapı hazırlayacak ciddi bir adım olduğunu düşünüyorum. Tabi reklam ve tanıtımını da hak ettiği şekilde yapmayı başarabilirsek çok büyük katkısı olacağından ve canlılık katacağından eminim. Tabi bunu bekleyip göreceğiz. Sağlıkla kalın…