Köşe Yazıları

Çanakkale Zaferi 

 

Çanakkale, tarihte mananın maddeye, ümit ve azmin gurura, galebe çaldığı eşsiz zaferlerinden biridir. Çanakkale bir milletin zaferidir. İstila edilmek, yok edilmek istenilen Türk milletinin zaferidir. Mehmetçiği görüyoruz düşman hücumları karşısında. Mehmetçik siper ediyor göğsünü kale oluyor düşmana karşı. Çanakkale’dir burası; kuvvetli düşmana karşı son bir dersin verildiği yerdir Çanakkale.

Çanakkale’yi şühedanın aziz hatırasına layık bir şekilde destanlaştıran Akif , “Mehmetçik” deyince “Bedri’n Arslanlarını hatırlayacaktır. Sebepsiz değildir bu hatırlayış… Son peygamberin yanında yer almış bir avuç imanlı insanın Mekke müşrikleri tarafından yok edilmek istenmesi ile Çanakkale’de Türk’ün en zayıf anında Avrupalı haçlı zihniyetinin saldırıya geçmesi temelde birdir. Bir müdafaa söz konusudur. Vatan ve iman müdafaa edilmiştir. Vatanın harim-i ismetine düşman girmeyecektir. Akif bunun için Çanakkale’de vatanını, dinini muhafaza için çarpışan Mehmetçiği Peygamberle birlikte çarpışan Bedir kahramanlarına benzetmektedir. Haklıdır ve çok haklıdır.

Mehmetçik Türk’ün bulduğu ve kendine yakıştırdığı bir isim. Allah Resul’ünün yüce ismi bir şefkat eki ile Mehmetçik oluveriyor. Bu isim asaletin fedakarlığın, teslimiyetin imandaki yüceliğin bir ifadesi.

Mehmetçik, vatan, namus ve iman müdafaasıdır. Mehmetçik Anadolu’nun sembolüdür. Ya Anadolu! Sevginin imanın, feragat ve fedakarlığının odaklaştığı nokta değil mi? Mehmetçik Türk düşüncesinin, ruhunun kahramanlığının İslam imanı ile izahıdır. Mehmetçik Türk İslam sentezinin Anadolu’daki ismidir. Ve Mehmetçik, Mustafa Kemal’in sevk ve idaresinde neler yapmaz ki: Eşsiz bir zafer, kurtulan vatan, taze ve canlı bir Cumhuriyet Türkiye’si.

“ Birinci vazifen Türk İstiklal ve Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir” diyen Atatürk; Mehmetçiği, Türk gençliğini tanıdı ve bu mesuliyeti ona tevdi etti. Bize düşen! Unutmamalı, canlılığını ve tazeliğini muhafaza etmeli, hafıza kaybı bir insan için korkunçtur. Dünü olmayanın bugünü yoktur. Hafıza bir şahsiyettir, bir karakterin, bir mizacın ifadesidir. Ya bir milletin hafızası?

Çanakkale ucuza kazanılmış bir zafer değildir. Yarım milyon vatan evladının kanları bu uğurda akmış, yüz binlerce asker bu topraklarda şehadet şerbetini içmiştir. İyi yetişmiş bilgili, kültürlü bir nesil canları pahasına bu altın destanı yazmıştır. Vatanını, namusunu, dinini koruduğu için bahtiyardır. 105 yıl geçti Çanakkale’den bugüne. Her sene hafızalar tazelensin, yad edelim Çanakkale’yi. Bir muharrik güç olsun Çanakkale. Mesuliyete davet etsin bizi, daha bir başka bakalım bu topraklara. Türk gençliğinin boynuna borçtur.

Bu bayrağın altında yaşıyorsak ve hepimiz ciğerlerimize nefesimizi çekiyorsak şunu iyi bilelim ki birileri nefesini kaybettiği için biz bu vatanda özgür yaşıyoruz. Nerden geldiğimizi ve ne yapmamız gerektiğini iyi bilmeliyiz. Çanakkale öyle bir yer ki yokluk varlığı yenmiştir. Maneviyat maddiyatı yenmiştir. Özgürlük sömürgeyi yenmiştir. Esaretin zincirini kırmıştır. Canlarını düşünmeden bu vatan için feda edenler işte onlar için Allah diyor ki; onlar için ölüler demeyin. Şüphesiz onlar diridirler. Ve bende diyorum ki onlar buradalar her an yanımızdalar. Onların taşıdığı asil ruh bizim damarlarımızda. Malazgirt Şehitleri burada, Çanakkale Şehitleri burada, Sakarya Şehitleri burada, Mustafa Kemal ATATÜRK burada. Mekanları cennet, ruhları şad olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir