Kocaali

Melen gündem oldu

 

İstanbul’a sağladığı içme suyu ile hidroelektrik santrali için zemin hazırlamasının yanı sıra bölgedeki tarımsal faaliyet için en önemli hayat kaynağı olan Melen Çayı insandan uzak kaldığı sürede kendini tazelemesiyle gündem oldu. Geçtiğimiz hafta içi çay kenarında görüntülenen ve ulusal basında geniş yer bulan su samurları belgesel yapımcılarının dikkatlerini bölgeye çekti.

 

SU SAMURU

Yaklaşık bir yılı aşkın süredir devam eden pandemi süreci ve bu kapsamda alınan kısıtlama tedbirleri her ne sosyal ve ekonomik hayatı olumsuz etkilese de doğaya, kendisini yenilemesi için büyük imkan tanıdı. İnsanın uzun süre ayak basmadığı doğal hayat yeniden toparlanmaya başladı. Bunun bire örneği de geçtiğimiz hafta içi, İstanbul’a sağladığı içme suyunun yanı sıra hidroelektrik yatırımına zemin hazırlaması ve bölgenin tarımsal anlamda hayat kaynağı olan Melen Çayı’nda görüldü. En son kırk yıl önce görüldüğü öne sürülen su samurları yeniden ortaya çıktı. Düzce’ye bağlı Sarayyeri Mahallesi’nden Sami Çalışkanoğlu isimli bir vatandaş çay kenarında görüntülenen samurlar ulusal basında geniş yer bulunca belgesel yapımcıları dikkatlerini bölgeye çevirdi.

ORTAYA ÇIKTILAR

Su samurlarını görüntüleyen Sami Çalışkanoğlu, pandemi nedeniyle doğanın kendisini yenilediğini, su samurlarını görünce çok heyecanlandığını söyledi. Çalışkanoğlu, “Çay kenarında 3 su samuru vardı. Bundan 40 yıl önce büyüklerimiz anlatıyordu. Su samurlarının olduğunu söylüyorlardı. Ama uzun yıllardır görülmemişlerdi. Doğa insandan uzak kalınca su temizlendi, balık ve yaban hayvan popülasyonu arttı. Son birkaç gündür yeniden görülmeye başlandı. Fotoğraflarını çektim. Pandemi dolayısıyla doğa kendisini yenilemeye başladı. Su temiz akmaya başladı. İnşallah daha da düzelecek. 40 sene önce büyüklerimiz anlatıyordu su samuru diyorlardı. Belgesellerde de görüyorduk. Ama belgeselde gördüğümüz ile burada gördüğümüz çok farklı oluyor. Yakından gördüm” şeklinde konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir