KarasuMagazinSpor

Bisikletle özgürlüğe

 

Bu yıl ikincisi düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, Pazar günü Karasulu kadınların yoğun katılımıyla gerçekleşti. Hatice Kaya organizatörlüğünde yapılan etkinlikte çok sayıda kadın, süslü bisikletleriyle adeta görsel bir şölene imza attı.

 

DAHA YAŞANABİLİR BİR DÜNYA

19 Eylül Otomobilsiz Kentler Günü’nde, Türkiye ve dünyada toplam 155 noktada yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yıl ikinci kez Karasu’da da gönüllü kadınlar tarafından düzenlendi. Etkinlik amacının daha çok kadını bisiklet sürmeye özendirmek ve aynı zamanda bisiklet kullanıcıları için güvenli ulaşım altyapısını talep etmek olduğunu belirten Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Karasu Organizatörü Hatice Kaya, turun bağımsız kadınlar tarafından gönüllü organize edildiğini söyledi. Kaya, “Dünyayı daha iyi yaşanabilir bir hale getirmenin adımını atıyoruz. Bu yüzden de bisiklet kullanımını özendirmek istiyoruz. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bu amaç doğrultusunda, bisiklet sürmenin özgürleştirdiğini hatırlatmak, daha fazla kadının bisikletli ulaşımı seçmesini özendirmek için düzenlenen bir etkinliktir”  ifadelerini kullandı. Karasulu kadınların, süsledikleri bisikletleriyle katılım sağladıkları tur, şenlik havasını anımsattı. Düzenlenen etkinlik kapsamında, bisiklet turunun en genç katılımcısı Belinay’ın kadınlara çiçek dağıtması da hoş anlara sahne oldu.

ÖZGÜRLÜĞE VURGU YAPILDI

Kadın sokağa çıkarsa dünya değişir sloganıyla çıktıkları bu yolda, kadınların özgür olduğunu ve istedikleri zaman her şeyi yapabilecek güce sahip olduklarını hatırlatmak amacıyla böyle bir organizasyonu Karasu’da da gerçekleştirmek istediklerini söyleyen Hatice Kaya, bu etkinliğin kadınları birleştirici özelliğinden ötürü de içerisinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Kaya, “Aylar öncesinden kostümlerini hazırlayarak pedal çeviren kadınlar, renkli sohbetler eşliğinde doyasıya eğlendi. Birbirinden renkli görüntülere ev sahipliği yapan bisiklet turu, çevredekilerin de beğenisini topladı” dedi. Tura katılamayan bazı kadınların süslü bisikletleriyle mahalle aralarında dolaşarak bu etkinliğe destek verdiklerini ve turun asıl amacına onların da bu şekilde katkı sağladıklarını söyleyen Kaya, “Böylece, Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde süslü bisikletlerimizle, güzel ve özgür bir dünya isteğimize bu şekilde vurgu yaptık. Katılım sağlayan herkese teşekkürlerimi iletiyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı. Tuğçe Erdem