Karasu

Gazilerin şeref günü

 

19 Eylül 1921’de TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik unvanının verilmesiyle birlikte, her yıl kutlanan 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Karasu’da da tören düzenlendi. Törende konuşma yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Karasu Şubesi Başkanı Enver Yıldız, “19 Eylül, toprak bütünlüğü için vücutlarını siper eden malül gazilerin şeref günüdür” ifadelerini kullandı.

 

ÇELENK TÖRENİ

Pazar günü Karasu’da Gaziler Günü kutlandı. Karasu Kaymakamlık binası önünde düzenlenen program çelenk sunma merasimiyle başladı. Atatürk Anıtı’na Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı, Karasu Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Karasu Şubesi Başkanı Enver Yıldız çelenk bıraktı. Çelenk törenine, gaziler, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, resmi daire amirleri ve güvenlik güçleri personelleri katıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını ise Türkiye Muharip Gaziler Derneği Karasu Şubesi Başkanı Enver Yıldız yaptı.

GURUR VE ŞEREF

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Karasu Şubesi Başkanı Enver Yıldız, “19 Eylül günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, TBMM tarafından gazi unvanı ile taçlandırdığı gündür. 19 Eylül Gaziler Günü, bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasında ve devletimizin bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırladığı ve anıldığı gündür. 19 Eylül, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis vücutlarını siper eden tüm malül gazilerin şeref günüdür” dedi.

BOZGUNA UĞRATILDI

Türk’ün Anadolu’daki bin yıllık varlığını sona erdirmek isteyen emperyalist güçler, 1. Dünya Savaşı sonunda ülkemizi dört bir yandan işgal ettiler” diyen Yıldız, “Bu işgal ile yetinmeyip, vatanımızı parçalamayı amaçlayan Sevr Anlaşmasını milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan ordusunun 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’den Anadolu’ya sürdü. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk ordusu, Yunan ordusunu Polatlı yakınlarında Sakarya’da 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun ve en kanlı meydan muharebesinde yenerek, bozguna uğrattı. Çareyi kaçmakta bulan Yunan ordusu, bir sene sonra Dumlupınar’da aynı akıbete uğratılarak 9 Eylül 1922’de topraklarımızdan tamamen atıldı” sözlerini kullandı.

EMSALSİZ ESER

Yıldız, “Sakarya Meydan Muharebesi Türk’ün ateşle imtihanı ve Anadolu halkının ölüm-kalım mücadelesi olmuştur” dedi. Yıldız, “Sakarya Meydan Muharebesi, yaklaşık 238 yıldır Avrupa’dan geri çekilen Türk ordusunun son savunma savaşı olmuştur. Sakarya Meydan Muharebesi, Kurtuluş Savaşı’nın seyrini ve kaderini değiştirmiş, kısacası Anadolu’nun düşmandan kurtuluşu için bir kırılmadır. Türk Milleti adına TBMM’si, 19 Eylül 1921 tarihinde bu emsalsiz zaferin anısına, zaferin mimarı Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e gazilik ünvanı ile mareşallik rütbesini tevcih etmiştir. Üzerinde yaşadığımız toprakların bizler için vatana dönüşmesi, bayrağımızın özgürce dalgalanması, şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz eseridir” diye konuştu.

VAROLUŞ MÜCADELESİ

Milletin asılardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresinin, ölürsem şehit, kalırsam gazi deyişinde saklı olduğunu söyleyen Yıldız, “Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur saymıştı. Ülkemizde şehidi ve gazisi olmayan aile yok gibidir. Ülkemiz dün olduğu gibi bugün de dış destekli terör örgütlerinin, Doğu Akdeniz’de, Suriye ve Irak’ta sömürücü emperyalist tehdidi altındadır. Emperyalist devletlerin ve onların maşası terör örgütlerinin hedefleri, ülkemizde karışıklık çıkartmak, Türk ordusunu yıpratarak Türkiye Cumhuriyeti’ni bölünmüş ve zayıf bir ülke haline getirmek, dolayısıyla emperyalist güçlerin menfaatlerini sağlamaktır” dedi.

KUTSAL EMANET

Enver Yıldız, “Bugüne kadar sergilenen her türlü hainlik, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin vatansever ve kahraman askerleri ile kahraman polis, güvenlik korucusu ve vatandaşlarımız tarafından önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır. Asil Türk milletinin bağrından çıkmış, şanlı ve şerefli Türk Ordusu dün olduğu gibi bugün ve yarın da vatanımızın bölünmez bütünlüğünün sigortası, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. 19 Eylül, savaş meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür. Kahraman gaziler, Gaziler Gününüz kutlu olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

GAZİ KARA’YA ZİYARET

Kaymakamlık binası önünde yapılan törenin ardından ilçe protokolü 27 Şubat 2020 yılında Suriye İdlip’te yaralanarak gazi olan Yusuf Levent Kara’yı evinde ziyaret etti. Kendisini bugünde unutmayan ilçe protokolüne teşekkür eden Karasu’nun en genç gazisi Kara, “Allah bir daha o günleri yaşatmasın. Devletimiz için gazi olduk gerekirse şehitte oluruz” ifadelerini kullandı. Kaymakam Helvacı ise, “Sizin gibi gençlerle gurur duyuyoruz. Böyle vatansever gençler var oldukça kimse Türk ordusunu yenemez” dedi. Kara’nın ziyaretinin ardından İlçe Protokolü Karasu Merkez Camii’nde toplandı. Şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden gaziler için okunan Mevlidi Şerif’in ardından Gaziler Günü kutlamaları sona erdi.