GündemKarasu

Bir türlü yüzümüz gülmüyor

 

Karasu için planlanan pek çok yatırım var. Kibar Holding, OSB, BMC ve Demiryolu yatırımları sorunların çözülmesini bekliyor. Kibar Holding hukuki sürecin sonlanmasını beklerken, OSB’de sorunlar büyük oranda çözüldü. Ancak yatırımcılar henüz adım atmadı.

 

KİBAR HOLDİNG YATIRIMI

Bilindiği üzere 2007 yılında Camitepe ile Denizköy Mahallesi sınırları arasında Kibar Holding tarafından ‘5 yıl içinde fabrika yapmak’ şartı ile satın alınan bin 700 dönüm arazi üzerinde Assan Alüminyum tarafından alüminyum fabrikası kurulacaktı. Çeşitli kamulaştırma sorunları nedeniyle hiçbir faaliyet yapılamadı. Devletten proje bazlı destek de alan holding bu sorunların çözülmesini bekliyor.

 

ORGANİZE SANAYİ YATIRIMI

Karasu Aşağı İncilli Mahallesi’nde 44 dönümlük alanın kamulaştırma işlemlerinin 18 Haziran 2011 tarihinde tamamlanmasından sonra belirlenen bedellere bazı hak sahiplerinin itiraz etmesi ve mahkeme kararıyla tapularını geri alması diğer katılımcı firmaların gelişine sekte vurdu. Toplamda 6 firmanın pay ortaklığı bulunan alanda şimdilik Gazi Metal ile birlikte 2 firma bulunuyor. Onlar da henüz faaliyette değil.

 

BMC SAVUNMA SANAYİ

Özel bir kanunla Münferit yatırım alanı olarak İhsaniye-Denizköy Mahallesi arasında 222 hektarlık alanda BMC’ye tahsis edilen ve 13 Ocak 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temel atma töreni yapılan Savunma Sanayi Yatırım Tesisi’nin yerinde şimdi yeller esiyor. Toplam yatırım büyüklüğü 500 milyon dolara ulaşması planlanan tesiste 10 bin kişiye istihdam sağlayacaktı.

 

DEMİRYOLU PROJESİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 2011 yılında ihale edilerek start verilen Arifiye-Karasu- Bartın güzergahı Demiryolu Projesi de çeşitli aksaklıklar nedeniyle bir türlü bitirilemedi. Yapımına başlandıktan sonra 2021 ve 2017’de 2 kez durdurulan ve Karasu limanı için büyük önem arz eden proje Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından sürekli yenilenmesi ile yeni hedefin 2029 yılında tamamlanacağı açıklandı.