Karasu

Bir kap su ve yemek hayat kurtarır

 

 

Karasu Kuzey Veteriner işletmecilerinde Hakkı İskender, vatandaşlara çağrıda bulundu. Veteriner Hekim İskender,  “Soğuk kış mevsiminde kendimizi nasıl soğuğa karşı koruyorsak, sokakta yaşayıp yardıma ihtiyaç duyan can dostlarını da koruyalım. Unutmayalım ki bir kap su ve yemek hayat kurtarır” dedi.

 

CAN DOSTLARINI UNUTMAYALIM

Karasu Kuzey Veteriner işletmecilerinden Hakkı İskender vatandaşlara çağrıda bulundu. Veteriner Hekim İskender, “Soğuk kış mevsiminde kendimizi nasıl soğuğa karşı koruyorsak, sokakta yaşayıp yardıma ihtiyaç duyan can dostlarını da unutmayalım. Biz insanlar aynı çevreyi paylaştığımız sokak hayvanlarına karşı küçük dokunuşlarla onların soğuk kış günlerini daha kolay atlatmalarına yardımcı olabiliriz. Ülkemizde yılda 7.7 milyon tondan fazla gıda israf ediliyor. Çevreyi kirletmeden uygun alanlara koyacağımız yem ve su kaplarıyla onları rahatlıkla doyurabiliriz. Hatta uygun yerlere koymuş olduğumuz yem ve de su kaplarından yabani kuşlar da faydalanacaktır” ifadelerini kullandı.

 

HAYATTA TUTMAYA ÇALIŞIR

Kuzey Veteriner işletmecilerinde Hakkı İskender, “Kediler kış aylarında en fazla 5-6 saat, köpekler ise 15-16 saat kadar aç durabiliyorlar. Hayvanların kış aylarında muhakkak yemeğe ulaşmaları lazım. Kış aylarında hayvanlar için yemek artıklarını çöpe atmaktansa plastik kaplara koyup onlara vermek onları hayat tutmaya çalışır. Hayvanlara ılık su vermeye de özen göstermeliyiz” dedi. İskender, “Sokak hayvanlarına taze, temiz yiyecek ve su sağlamak, soğukta hayatta kalmalarına yardımcı olabilir, çünkü akşam yemeğini yemek için daha az enerji kullanmaları gerekecek. İyi beslenmiş bir hayvan, hastalık ve enfeksiyonlarla savaşmak için daha hazırlıklıdır” ifadelerini kullandı.

 

ARABANIN KAPUTUNA VURSUNLAR

İskender, “Vatandaşların dikkat etmesi gereken diğer bir konu ise kedilerin kış aylarında ısınmak için arabaların motor kısımlarına yerleşmeleri. Sabah arabayı çalıştırmadan önce vatandaşlar arabanın kaputuna vursunlar. Arabayı çalıştırdıkları zaman kedilerin sıkışma durumu olabilir” şeklinde konuştu. İskender, “Hayvanı eve getirmek bir seçenek değilse, samanla kaplı sağlam bir karton kutu gibi bir barınak sağlayarak soğukta hayatta kalmalarına yardımcı olabilirsiniz. Havlu ve battaniyelerle uğraşmayın, çünkü bunlar fırtınada ıslanacak ve donacaktır” uyarısında da bulundu. Bahar Kaya