Köşe Yazıları

Biber mi domates mi

 

Her ailenin hatta bölgenin kendine has alışkanlıkları ve yaşam tarzı vardır. Bu yaşam şekli yeni yeni jenerasyon ile ne kadar olmasa da değişmiştir, değişecektir ve hatta değişmeye gebedir. Şu an 40’lı yaşları bir önceki kuşağın son jenerasyonu olarak görüyorum. Değişim bundan sonra başlıyor. Z kuşağı, Beta kuşağı, Gama ve Delta kuşağı olarak devam edecek… İyi günler, iyi haftalar.

Sonbaharın ortalarında her insanın kış telaşı başlar. Eskiden odun, kömür, fındık kabuğu gibi yakacak malzemeleri temin etmenin ayı içerisindeyiz. tamda ama doğalgaz ile bu olay ortadan kalktı artık. Nede zor işmiş aslında evinin önüne gelen bu malzemeleri taşımak, istif etmek… Biz de taşıma noktasında payımıza düşeni alıyorduk. Annelerimiz kışlık konserve, pekmez, salça gibi ihtiyaç malzemesini yapar ve dolaplara kaldırırdı. Bu gelenek ve görenek biraz azalsa da devam ediyor umut verici olarak. Bu yıl salçalık biber ve domates fiyatı yüksek olduğundan yapmaya değer mi bilmiyorum. Geçtiğimiz hafta 14 – 15 TL bandında idi kilogram fiyatı. Bu fiyatlardan alınıp da yapılmaz yani. Derler ya zahmete değmez aynen öyle. Ama önümüzdeki haftalar makul bir seviyeye düşerse salça yapmanızı tavsiye ederim. En azından acıkalık yapacak kadar. Ha bu arada siz salçayı biber mi domates mi tercih edersiniz bilmem ama acıkalık salça biberden olur.

 

SERACILIK

Geçtiğimiz hafta Antalya’da seracılık alanında faaliyet gösteren bir birlik başkanı haber programına canlı yayın konuğu oldu. Buraya kadar her şey normal. Bizi ilgilendiren veya dikkatimizi çeken bir durum yok. Evet, buradan sonrası bizi ilgilendiriyor aslında. Nasıl mı hemen başlayım. Avrupa ülkeleri başta Hollanda olmak üzere bu yıl doğalgaz sıkıntısı ve önümüzdeki yıllar öngörü olmadığı için kendi seralarını söküp yeni sera kurma veya hazır olan seraları kiralama yöntemine gidildiğini söyledi. Yani ciddi ciddi arayış ve pazarlık içerisindeler. Hal durum böyle olunca spiker şöyle bir soru yöneltti: “Bu olaylardan kaynaklı bu yıl kış bizlere domatesi gibi pahalı olma durumu olur mu? Evet, aynen haliyle olur diyerek devam etti. Yani Avrupa’nın doğalgazı kesilir bize sıkıntısı yansır işte böyle yansır. Umarım hükümetimiz, bakanlığımız bu oluşabilecek olumsuzluklara karşı tedbirini alarak olası düşünceleri bertaraf etmiş olur. Umarım güzel bir kış geçiririz. Kendinize iyi bakın, hoşça kalın…