EğitimKarasu

Başarılı öğrenciler il dışına gidiyor

 

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, Karasu basını ile 2021 yılı Liselere Geçiş Sınavı LGS değerlendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda başarılı öğrencilerin il dışa gönderildiğini ifade eden Turhan, Karasu’da Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi’ne ihtiyaç olduğunu belirtti.

 

867 ÖĞRENCİ SINAVA GİRDİ

Karasu basını ile 2021 yılı Liselere Geçiş Sınavı LGS değerlendirme toplantısı düzenleyen Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, önemli açıklamalarda bulundu. İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerinin de hazır bulunduğu toplantıda sınava giren öğrenci sayısının düşmesine rağmen ilçedeki başarı düzeyinin arttığını belirten Turhan, “2019-2020 eğitim öğretim yılında 1.195 öğrenci LGS sınavına girerken, 2020-2021 eğitim öğretim yılında 867 öğrenci sınava girdi. Bu sene sınava giren öğrenci sayısının düşmesine rağmen nitelikli okullara daha fazla öğrenci gönderdik” dedi.

NİTELİKLİ OKULLARA YERLEŞTİLER

Karasu’da LGS’ye girerek toplam 65 öğrencinin nitelikli okullara yerleştiğini belirten Turhan, “Fen Lisesi’ne 24 öğrenci, Anadolu Lisesi’ne 8 öğrenci, Sosyal Bilimler Lisesi’ne 6 öğrenci, İmam Hatip Lisesi’ne 6 öğrenci, Anadolu Meslek Lisesi’ne 1 öğrenci, Güzel Sanatlar Lisesi’ne 1 öğrenci, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 1 öğrenci, Spor Lisesi’ne 1 öğrenci ve Sosyal Bilimler Lisesi’ne 5 öğrenci yerleştirildi. 2019-2020 eğitim öğretim yılında ilçenin başarı oranı yüzde 5’ken bu sene yüzde 7’lik dilime çıktı” şeklinde açıklamalarda bulundu.

LİSELER YÜZDE YÜZ ORANLA DOLDU

Karasu’da yerel yerleştirmede 4 okulun yüzde 100 dolu olduğunu belirten Turhan, “LGS sınavı sonrası öğrencilerimiz tercihlerini yapmaya başladı. Karasu Atatürk Anadolu Lisesi, Karasu Anadolu Lisesi, Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi, Karasu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yüzde 100 doldu. Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi yüzde 43.14 oranla doldu. Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yüzde 76. 47, Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise yüzde 63.97 oranla doldu” dedi.

ÖNEMLİ 20 İSİM

LGS’de ilk 20’ye giren öğrencilerin isimlerini açıklayan Turhan, “20 öğrencimiz üstün başarı göstererek ilçemizin başarısını attırdı. 1. Esmanur Zengin, 2. Elif Nur Zengin, 3. Selim Efe Kop, 4. Eslem Çakan, 5. İsmail Ersal Gürgün, 6. Efe Aksoy Güral, 7. Muhammet Samet Zengin, 8. Ahmet İnal Göksel, 9. Zeynep Sare Saka, 10. Bilal Talha Ekşi, 11. Hübeyd Kolukısaoğlu, 12. Cihan Yegengil, 13. Hatice Kübra Hocaoğlu, 14. Hüseyin Akın Erdoğan, 15. Alperen Çobanoğlu, 16. Zeynep Beyza Gençbay, 17. Şevval Yılmaz,  18. Mahmut Bere Çakıllı, 19. Ebrar Su Akbaş ve 20. Zeynep Sevde Likos olmuştur. Öğrencilerimizi tebrik ederiz. Gittikleri okulda hayallerine bir adım daha yaklaşacaklar” ifadelerini kullandı.

YOL HARİTASI ÇİZİLECEK

Karasu’nun en önemli sorunlarından biri olan Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi’nin Karasu’ya kazandırılması için çalışmaların başlatıldığını belirten Turhan, “Her yıl onlarca başarılı öğrencimiz il dışına gidiyor. Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi için Karasu Kaymakamlığı ve Karasu Belediye Başkanlığı tarafından çalışmalar başlatıldı. Bireysel görüşmelerimiz bitmek üzere. Görüşmelerimizin sonrasında yol haritası çizilecek. Başarılı öğrencilerimizi Karasu ilçemizde tutmak için ciddi oranda bir çalışma var” dedi.

ADALETSİZLİK YOK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilerin okullarına merkezi sistem ile yerleştirildiğini belirten Turhan, “Öğrenci yerleştirmelerinde birinci kriter adres ikinci kriter ise not. Karasu eğitim bölgesi kabul edildiğinden dolayı Karasu’da adresin bir önemi yok. Öğrencilerimiz not üzerinden okullarına yerleştirildi. Bu sebepten dolayı herhangi bir adaletsizlik yok. Adaletsizlik olmadan puanlar baz alınarak yerleştiriliyor” ifadelerini kullandı. Gülcan Elmalı