EkonomiGündemKarasu

Balcı: Ekmek zammı şart oldu

 

Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İlyas Balcı, “Türk Lirasının dövize karşı değer kaybı çuval un fiyatını da yukarı çekti. Bu nedenle ekmekte yeni ayarlamanın yapılmasını bekliyoruz” dedi.

 

MALİYETLERDE ARTIŞ OLDU

Türk Lirasının dolar kuru karşısındaki değer kaybı, yüksek enflasyon ve akaryakıttaki pahalılık ekmeği de vurdu. Un fiyatlarındaki hızlı yükseliş nedeniyle fırıncılar ne yapacağını şaşırır hale geldi. Enerji maliyetlerinin de ilave yük oluşturduğunu belirten fırıncılar bu olumsuzluğun devam etmesi halinde işçi ücretlerinin ödenemeyeceğini ileri sürdü. Fırıncı esnafın yeni tarife isteği İlçe Esnaf Odalar Birliği tarafından Sakarya Esnaf Odaları Birliği’nde gündeme getirildi.

 

YENİ FİYAT BEKLİYORUZ

Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İlyas Balcı, “En son olarak Ağustos ayında yapılan ayarlama ile 200 gram ekmek 2 lira olmuştu. Bilindiği üzere o günün döviz kuru ile bugünü karşılaştırdığımızda iki kata yakın fark oluştu. Dolayısıyla bu fark un fiyatlarına ve diğer girdilere yansıtıldı. Halkımızın alım gücünün azaldığını biliyoruz. Ancak fırıncı esnafımızın da dayanacak gücü kalmadı. Konuyu Sakarya Esnaf Odaları Birliği’nde konuştuk. Bu günlerde yeni fiyatın açıklanmasını bekliyoruz” dedi.