Karasu

Bağışıklığın güçlenmesi önemli

 

Okulların açılması ve yüz yüze eğitime verilen aranın son bulmasının ardından, öğrenciler derslerine sınıflarında devam edecek. Eğitim sürecinin hala devam eden pandemi döneminin içerisinde devam edecek olmasından ve kış aylarının yaklaşmasından ötürü çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasının önemli bir konu olduğunu söyleyen Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Rıfat Can, çocukların bu süreci daha rahat geçirebilmelerine yardımcı olacak doğal karışımlar hakkında bilgi verdi.

 

DOĞAL SAĞLIKLI KARIŞIMLAR

Hastalığı önlemenin tedavi etmekten çok daha önemli olduğunu belirten Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Rıfat Can, çocukların bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi ve kışı daha rahat geçirebilmesi için yapılabilecek doğal karışımların bilgisini verdi. Zerdeçal ve zencefilin ev yoğurdu ile tüketilmesini öneren Rıfat Can, “Hem zencefil hem de zerdeçalın sayısız faydası, yoğurdun probiyotik etkisi ile birleşince çocuklar için hem doğal hem de antioksidan bağışıklık güçlendirici bir karışım ortaya çıkmaktadır. Her gün 1 kase yoğurdun içerisine 1 çay kaşığı zencefil ve 1 çay kaşığı zerdeçal ilavesi ile çocukların kış aylarından olumsuz etkilenmesinin önüne geçilebilmektedir” dedi. Ayrıca balın, arı sütü ile kullanılarak, hem besleyici hem de güçlendirici etkisinin artırılabileceğini ve arı sütünün her sabah 1 çay kaşığı bal ile tüketilebileceğini söyleyen Can, arı sütü ve bal karışımının, 3 yaşından küçük çocuklarda kullanımının olumsuz etkiler yaratabileceğinden ötürü bu yaş grubu için önerilmediğini belirtti.

VİTAMİN DESTEĞİ

Çocukların bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için, vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri sağlayabilmesini kolaylaştıracak karışımların tarifini veren Rıfat Can, “Çocuğunuza kiviyi pekmezle yedirin. Diğer meyvelere oranla çok yüksek C vitamini kaynağı olan kivi, bu sayede bağışıklığı güçlendirip vücudun mikroplara karşı savunma sistemini güçlendirmektedir. C vitamini aynı zamanda vücutta demir mineralinin emilimini de artırıcı etkiye sahiptir. Demir eksikliği problemi yaşayan çocukların, kiviyi üzerine pekmez sürerek tüketmeleri, pekmezde bulunan demir emilimini artırarak çocuklara iki kat bağışıklık kazandırmaktadır” dedi.  Vücudun zinde kalması için yumurta tüketilmesi gerektiğini de söyleyen Can, “Anne sütünden sonra vücudun ihtiyaç duyduğu en iyi protein kaynaklarından biri olan yumurta, aynı zamanda çok iyi demir kaynağıdır. A, D, E ve B12 vitaminlerinden zengin yumurta, içerdiği kaliteli protein sayesinde de sağlıklı büyümelerine büyük katkı sağlamaktadır” bilgisini verdi.

YETİŞKİN VE ÇOCUK BAĞIŞIKLIĞI

Bunların yanı sıra bağırsak sağlığını güçlendirmek için önerdiği bir tarifi de veren Rıfat Can, ayrıca önerebileceği diğer hazır karışımların bilgisini de aktardı. Can, “Bağırsak dostu kefiri meyve ile tatlandırın. Günde 1 çay bardağı doğal kefir tüketimi bağışıklık sisteminin desteklenmesine büyük yarar sağlamaktadır. Mayalanırken oluşan probiyotik ve probiyotik bakteriler bağırsaklardaki yararlı mikroorganizmaları artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Çocukların sade kefirin tadını sevmediği durumlarda içerisine bir miktar meyve püresi ilave edilerek tadı cazip hale getirilebilir” dedi. “Ayrıca zencefilli-propolisli keçiboynuzu özü, propolis ekstratı, arısütü, bal ve polen karışımlı macunu, karamürver içeren şurubu da vücudun ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilirler” diyen Can, bunların haricinde yetişkin veya çocuk fark etmeksizin, bağışıklık sistemini güçlendirmek adına keçiboynuzu pekmezi, kış çayı ve zencefilin de tercih edilebileceğini ekledi. Tuğçe Erdem