EkonomiGündemKarasuKocaaliSakarya

Arık yeniden başkan

Arık yeniden başkan

Karasu Ziraat Odası kongresi Sosyal Gelişim Merkezi’nde yapıldı. 41 delegenin oy kullandığı seçime tek liste ile gidildi. Selami Arık öncülüğünde hazırlanan 21 kişilik liste 2027 yılına kadar görevde kalmak üzere seçildi.

 

21 kişilik liste

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Gelişim Merkezi’nde düzenlenen Karasu Ziraat Odası Kongresi’nde Selami Arık tarafından hazırlanan liste 4 yıllığına göreve getirildi. 41 delegenin oy kullandığı seçimde Meclis şu isimlerden oluştu: Asil Üyeler: Selami Arık, Mustafa Sezgin, Mahmut Ayar, Şenol Akça, Hasan Bayram, Galip Yılmaz, Kadir Kazan, Ferruh Çorlu, Sönmez Deli, Adnan Aygüneş, Mahmut Ulca, Musa Bayrak, Mefail Yıldırım, İshak Aşık, Ömer Sakız, Semih Yaşar, Sinan Aslan, Mehmet Mancık, Ali Erdoğan Işık, İlyas Yavuzyiğit, Sezgin Şahin. Yedek üyeler: Mustafa Çobanoğlu, Serkan Karadeniz, Sezgin Aygün, Salih Yiğit, Hasan Filizfidanoğlu, Mustafa Özdemir, Ali Tarı, Tuncay Bayraktar, Mahmut Sezer, Mustafa Çetin, Levent Eşkin, Abdullah İngenç, Ahmet Karaman, Halil İbrahim Macar, Faruk İmamoğlu, Ercan Cansever, Şerafettin Topaloğlu, Şenol Sağır, Ahmet Ege, Barbaros Kalkan.

Faaliyet raporu

Seçimler öncesinde faaliyet raporu ve hesap cetveli okundu. Genel Kurula hitap eden Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, delegeler ve muhtarlarla birlikte Ziraat Odası’nın tüm imkanlarını çiftçi lehine kullandıklarını söyledi. Arık, çiftçilerin bilgilendirilmesi konusunda da hassasiyet gösterdiklerini söyleyerek, “Zobis Çiftçi Otomasyon programına entegre çalışan SMS sistemi aracılığıyla Tarımsal desteklemeler, destekleme başlangıç, bitiş tarihleri, ödeme günleri, Zirai Mücadele, proje başvuruları, Olağanüstü durumlar gibi çiftçilerimizi ilgilendiren tüm konularda üyelerimize mağduriyet yaşamamaları için toplu mesajlar gönderilerek veya bizzat aranarak bilgilendirmeler yapılmıştır.” diye konuştu. Çiftçilerin fuarlara katılması konusunda da hassasiyet gösterdiklerini söyleyen Arık, fuarlara katılan vatandaşların yol ve iaşe masraflarının da oda tarafından karşılandığını söyledi.

Fındık çalışmaları

Çiftçilerin sağlıklı şekilde ürün yetiştirmesi için üniversitelerden de destek aldıklarını ifade eden Arık, “Sakarya Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile paydaş olduğumuz Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında verimli tozlayıcı çeşitlerin takibi yapılarak katkı sağlanmaktadır. Bu proje sonucunda belirlenen tozlanmayı arttırıcı verimli çeşitlerin fidanları çoğaltılarak, talep eden çiftçilere odamız aracılığı ile ücretsiz dağıtılacaktır. Bu konu ile ilgili planlama Odamızca yapılmıştır. Fındık yetiştiriciliği, Fındık Hastalık ve Fındık Zararlıları alanında çalışmaları bulunan Prof. Dr. Turan Karadeniz ve Dr. Kibar Ak tarafından bölgemizdeki üreticilere ücretsiz eğitim ve seminerler verilmesi sağlanmıştır. Tarımsal Yayım ve Danışmanlık hizmeti kapsamında 3 Tarım Danışmanı Mühendisimizle her yıl 180 kişi olmak üzere dört yılda toplam 720 çiftçimize özel olarak hizmet vermekteyiz” ifadelerini kullandı.

6 bin dönüm tarım alanı

Kongreye konuk olarak katılan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce de konuşmasında, tüm Türkiye açısından Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin bir örnek teşkil ettiğini söyledi. Tarımsal yatırım yapmalarının ilk zamanlarda yadırgandığını ve kendilerine işlerini yapmaları yönünde telkinlerde bulunulduğunu söyleyen Başkan Yüce, “Bize ‘yol yapın, se getirin. Ne işiniz var tarımla’ diyen çok kişi oldu. Ancak gelinen noktada 6 bin dönüm tarım alanında faaliyette bulunuyoruz. Bu kadar alanda tarım yapan Türkiye’deki ilk belediye biziz. Dünyada ise bu tip çalışma yapan bizden başka belediye yok. Ürettiğimiz binlerce bitkiyi pazarlıyoruz. Çoğunu da Almanlara satıyoruz. Yetiştirdiğimiz çilekleri ve istiridye mantarını Türkiye içindeki firmalara rezerve ettik. Pek çok ürünümüz dünyadan talep görüyor” dedi.

Pandemi öğretti

Koronavirüs sürecinde tarımın öneminin en iyi şekilde hissedildiğini dile getiren Başkan Yüce, “Pandemi süreci tarımın öneminin en acı şekilde öğretti. Savunma sanayinin de öncesinde tarım yatırımları önem taşıyor. Atalarımız bu konuda pek çok söz söylemiş. Ancak tarla boşta, çiftçi borçta olmamalı. Türkiye’de 85 milyon insan var. 5 milyonun üstünde mülteci ve 45 milyonun üstünde turiste ev sahipliği yapıyoruz. Tüm bu insanların karnı çiftçilerimiz sayesinde doyuyor. Çiftçilerimizin emeği her yatırımın önünde yer alıyor. Biz Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak tarıma ve çiftçimize her daim hizmet etmekten gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Aidatı sorgulamayın

Ziraat Odalarının Anayasal bir kurum olduğunu söyleyen Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar ise Ziraat Odalarının aldığı aidatların sorgulanmaması gerektiğini ifade ederek, “Tüm Ziraat Odalarımız çiftçilerimizin hizmetindedir. Bu kurumlar sadece üye aidatları ile ayakta durmaktadır. Sorgulanması gereken aidat değil, aidatlar ile elde edilen gelirlerin doğru yerde harcanıp harcanmamasıdır. Allah şahit ki, çiftçimizin hangi sıkıntısı varsa, en yüksek perdeden seslendirip, o derdi kendi derdimiz olarak en yetkili makamlara iletiyor ve çözüm bulunana kadar mücadele ediyoruz” dedi.

Karasu Ziraat Odası seçimine tek liste ile gidildi.
Ekrem Yüce, “Tarla boşta çiftçi borçta olmamalı” dedi.
Selami Arık, güven tazeledi.
Ali Şener Bayraktar, her sorunu en yüksek perdeden duyurduklarını söyledi.