EğitimGündemKarasuSakarya

Anlayış değiştirilmeli

 

Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı, Karasu’nun sosyal, kültürel ve ekonomik zenginlikler konusunda çok büyük avantajları olduğunu belirtti. Helvacı, “Türkiye’nin önemli fakülteleri sessiz ilçelere kuruluyor, üniversitelerin ısrarla il merkezine kurulma anlayışı kesinlikle değiştirilmeli” dedi.

 

SAKARYA’NIN GÖZBEBEĞİ

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin en çok Karasu’ya yakışacağını belirten Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı, “Ekonomik ve kültürel zenginlikler göz önünde bulundurulduğunda Karasu, Sosyal Bilimler Üniversitesi’ni taşıyabilecek kapasitede bir ilçe. Birçok ilçe kampüsün kendi ilçelerine kurulmasını istiyor fakat Karasu her alanda Sakarya’nın gözbebeği. Tüm ilçelerimiz bizler için çok değerli fakat Karasu’nun sosyal kültürel ekonomik alanda çok büyük avantajları var. Üniversitenin Karasu’ya kuruluyor olması öğrencilerin birçok farkı alanda aktivite yapmasına işaret eder. Üniversitelerde yapılan her aktivite başarıyı peşinde getirir. Karasu’nun özellikle sanayi konusunda büyük başarılara imza atacağını düşünüyoruz ve bunun için alt yapı çalışmaları başlattık” ifadelerini kullandı.

HİÇ BİR ENGEL YOK

Türkiye’nin en önemli fakültelerinin ilçelerde bulunan sessiz sakin alanlara kurulduğunu, üniversitelerin il merkezine kurulmak istenmesinin yanlış olduğunu belirten Helvacı, “Türkiye’nin ücra köşelerine kurulan fakültelerin ne puanı düştü nede öğrenci tercihi azaldı. Öğrenciler bu fakülteleri daha çok tercih ettiler. Eğer SUBÜ’nin Sakarya merkezine kurulması bu sebeplerden dolayı isteniyorsa yanlış düşünülüyor. Çünkü Karasu’da bulunan hazine arazisi üniversitenin tüm özelliklerini ve taleplerini fazlası ile karşılayacak boyutta. Üniversitenin kurulması için önerilen alan otobana ve il merkezine çok kısa mesafede dolayısıyla öğrencilerin etkinliklerini rahatça gerçekleştireceği bir alan. SUBÜ’nün Karasu’ya kurulması için hiçbir engel yok” şeklinde açıklamalarda bulundu. Gülcan Elmalı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir