Karasu

Analiz olmazsa olumsuz etkileniriz

 

 

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındıkta birinci ve ikinci hafta bakımı hakkında bilgi verdi. Ersoy, “Bitki besin elementi kullanmadan önce mutlaka toprak analizi yaptırılmalıdır. Analiz yapılmadan kullanılan gübreler çevreyi, bitkiyi ve ekonomik olarak da bizleri olumsuz etkilemektedir” dedi.

 

ORGANİK GÜBRE

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındıkta birinci ve ikinci hafta bakımı hakkında bilgi verdi. Ersoy, “Fındıkta organik gübreler, fosforlu ve potasyumlu gübre uygulaması yapılabilir. Organik gübrelerden en çok kullanılan ahır gübresidir. Kullanılacak ahır gübresinin üzeri kapalı şekilde sekiz ile on iki ay arasında fermante olmasına (yanmasına) dikkat etmek gerekir. Ahırdan çıkarıldığı şekilde kullanılan hayvan gübresindeki besin maddesi bitkiye ve toprağa yarayışlı olmayacağı gibi yabancı ot ve bitki zararlılarının da ortamda çoğalmasına meydan yaratılmış olur” ifadelerini kullandı.

 

TOPRAK TANSİYONU

Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Düşük Ph’larda fosforlu gübre yarayışlı olmayacağı için, fosforlu gübre uygulaması yapmadan önce mutlaka toprak tansiyonunu kontrol ederek uygulama yapılmalıdır. Fındık bitkisi için en ideal pH 6,2 olduğu için, toprak tansiyonunu bu değerliğe yakın olacak şekilde ayarlamak gerekir” dedi. “Uygulanacak kışlık gübreler bitki taç izdüşümüne 15-20 cm derinliğe gömülerek uygulama yapılmalıdır” diye belirten Ersoy, “Bitki besin elementi kullanmadan önce mutlaka toprak analizi yaptırılmalıdır. Analiz yapılmadan kullanılan gübreler çevreyi, bitkiyi ve ekonomik olarak da bizleri olumsuz etkilemektedir” ifadelerini kullandı.

 

MEKANİK MÜCADELE

Fındık kozalak akarı zararlısına karşı mekanik mücadele yapılabilir” diyen Ersoy, “Dallardaki kozalaklar (güller) elle toplanarak bahçenin içine atılarak veya bahçenin bir kenarında bekletilerek imha edilebilir. Kozalaklar içinde faydalı böcekler olduğu tespit edildiğinden, toplanan kozalakların yakılmaması gerekir” ifadelerini kullandı. Ersoy, “Fındık hasatından sonra başlanan kök ve dip sürgün temizliğine devam edilebilir. Filiz alma ve kökten dal kesimleri yapılabilir. Kesimlerin toprak seviyesinden yapılması ve dirsek bırakılmadan kesilmesi gerekir” dedi. Ersoy, “Toprak yüzeyinden yapılan kesimler de bitki zararlıları kendine korunak olarak kullanacağı için bahçe içinde bitki zararlılarının çoğalmasına ortam yaratılmış olunur. Sonbahar döneminde kesilen dallar bahçe içerisinden çıkarılarak bahçe temizliği yapılabilir” açıklamasında bulundu. Bahar Kaya