Karasu

Altuğ’dan arazi açıklaması

 

SATSO yılın ilk meclis toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Başkan Akgün Altuğ BMC’ye tahsis edilen arazi hakkında açıklama yaptı. Altuğ, “BMC’ye tahsis edilen arazide yatırımdan vazgeçildiyse serbest bölge olarak değerlendirilsin talebinde bulundu.

 

SERBEST BÖLGE TALEBİ

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı Meclis toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda açıklama yapan Başkan Akgün Altuğ, gündemde olan sanayi bölgelerindeki enerji kısıntısı hakkında gelişmeleri değerlendirdi. Konuşmasında BMC arazisinin serbest bölge olarak değerlendirilmesini isteyen Başkan Altuğ, “Devlet tarafından Karasu’da münferit yatırım yeri olarak belirlenen arazi BMC’ye tahsis edilmişti. BMC’nin buradaki yatırıma devam etmemesi halinde bu bölgenin serbest bölge olarak değerlendirilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

KARASU’YA YABANCI DEĞİL

Altuğ, “Serbest bölgeler, konuşlandığı ülkenin gümrük sınırları dışında tutulan, dış ticaretin kolaylaştırıldığı ve belirli ticari faaliyetlerin sürdürüldüğü özel bölgelerdir. Bu doğrultuda sözünü ettiğimiz bölgenin de, Karasu Limanı’na yakınlığı ve limanın aktif bir şekilde faaliyete geçmesi, Kuzey Marmara Otoyolu’nun açılması, bölgenin zaten münferit yatırım yeri olarak ilan edilmiş olması, stratejik konuma sahip olması gibi avantajları nedeniyle serbest bölge olarak ilan edilmesinin fayda sağlayacağına inanıyorum. Zaten serbest bölge konusu Karasu’ya yabancı değil” şeklinde konuştu.

 

18 SERBEST BÖLGE VAR

Altuğ, “Anavatan Partisi’nin iktidarı döneminde Karasu Denizköy ile Camitepe mahallelerinin sınırları içerisinde bulunan binlerce arazide ‘Serbest şehir’ ve ‘Serbest bölge’ kurulması için girişimde bulunulmuştu” dedi. Ülkemizde toplam 18 adet serbest bölge olduğunu belirten Altuğ, “Bu açıdan değerlendirildiğinde serbest bölgelerin birçok avantajı bulunuyor. Şöyle ki, üreticiler açısından, kurumlar, gelir ve damga vergisi istisnaları sağlıyor. Bununla birlikte, ticaret kolaylığı, kar transferi imkanı, pazar ihtiyaçlarına göre serbestçe belirlenecek ticari faaliyet, mallar için süre sınırlamasının olmaması, bürokrasinin en aza indirilmesi imkanı gibi pek çok avantaj sağlıyor” ifadelerini kullandı.