Kocaali

Altuğ: Biz yokuz

 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ Kocaali’de kurulması planlanan Teknoloji OSB’nin araştırılması için kurulan komisyonun geçtiğimiz günlerde paylaştığı ve OSB’ye ret kararı içeren rapora ilişkin konuştu. Konu ile ilgili olarak il basınına değerlendirmede bulunan Altuğ “Yazık oldu. Biz artık yokuz” dedi.

 

TEKNOLOJİ GELİŞTİ

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Kocaali OSB Komisyonu’nun geçtiğimiz günlerde paylaştığı ve OSB’ye ret kararı içeren rapora ilişkin değerlendirmede bulundu. Halkın istemediği hiçbir şeyi kendilerinin de istemesinin mümkün olmadığını söyleyen Altuğ, “Halk kurulacak OSB ile bölgenin kirletileceği önyargısı içinde. Kaç kere söyledik. Bu günkü teknoloji 1960’ lardaki Dilovası’nda yapılan iki fabrikanın teknolojisinde değil artık. Tarım dahil, artık üretimde her şey kimyaya dayanıyor” dedi

KİMYA DEĞİL

Türkiye’nin en büyük ithal ürünleri kimya ve kimyasal ürünler olduğunun altını çizen Altuğ, “ Biz bu alanda ileri gitmezsek, ileride bu alanda sıkıntı yaşarız. Dolayısı ile bu çalışmanın yapılması gerek. Biz yapmazsak bunu başka biri yapacak. Türkiye’nin bir yerinde bu olacak. Bizim uygun şartları sağlayarak bir organize sanayi bölgesi çalışması yapalım dedik. Bunun adı kimya OSB’de değil, Teknoloji OSB” dedi.

ANLAMAMIŞLAR

Teknoloji OSB’yi başka bir bölgeye kurar mıyız diye şuan için bir düşünceleri olmadığını da kaydeden Akgün Altuğ, “Çok ciddi firmalarla, kuruluşlarla görüşmüştük. Çok ciddide bir talep oluşmuştu. Ben yapmazsam, Bandırma yapacak, Balıkesir, Yalova yapacak. Alternatif bir yer düşünmedim ama bakacağız, çalışacağız. Bu kadar çalıştık, anlattık. Dinlememişler, anlamamışlar. Ön yargılılar, üzüldük” şeklinde konuştu.

KİM DÜŞÜNÜR

Bugün itibariyle 1. OSB’ de 20 bin kişinin istihdam edildiğine dikkat çeken Altuğ, şunları söyledi;  “Ekonominin can damarı OSB’ler. Biz rahmet yağarken şemsiyeyi kafamıza geçiriyoruz. Yağan rahmeti elimizin tersi ile itiyoruz. O bölgenin işsizliğini ortadan kaldıracak, bölgeyi kalkındıracak olan bir OSB’yi ellerinin tersi ile itiyorlar. ‘Biz kirli OSB getireceğiz, Kocaali’yi kimyasala boğacağız’ Böyle bir şeyi kim düşünebilir” İfadelerine yer verdi.