Köşe Yazıları

Alternatif düşünce

 

Her bir şehrimizin güzellikleri ayrı ayrı. Kimi denizi ile ön planda, kimisi havası, ormanları, gölleri, hatta dereleri veya nehirleri ile… Bunun yanı sıra yetişmeye iklimsel olarak müsait olan ürünleri ile…

İyi günler iyi haftalar.

Bir misal olarak başlayacak olursak Antalya örneği ile ilerleyebiliriz. Turizmin başkenti olarak da nitelendirebiliriz Antalya’yı. Diğer turizm şehirlerine kıyaslarsak yatak kapasitesinden tutun, tesis yeterliliği ve denize girme oranı ile birçok yönde iyi durumda. Yine aynı Antalya seracılık noktasında çok ileride bir noktada. Kışın evlerimizde yazlık sebze, meyve ne varsa buradaki seralardan geliyor… Muhakkak sadece bizim mutfağa değil, Rusya başta olmak üzere birçok ülkeye ihracatı sağlanıyor. Hem turizm hem tarım ikisi de aynı anda oluyor.

Geçmişte ilçemizde şöyle bir söz dolaşıyordu. Ya sanayi, ya turizm! İkisinin arasında sıkıştırılmaya çalışılıyorduk, hatırlarsanız belki de… İkisinde de çok iyi bir noktada olduğumuz söylenemez. Sanayi durumu belli, elle avuçla tutulan BMC var, inşat sürüyor. OSB’de yanılmıyorsam iki fabrika faal durumda önümüzdeki yıllar tablo biraz daha netleştir diye düşünüyorum. Gelelim turizme haliyle ilk önce olumlu, olumsuz taraflar değerlendirilir ve buna göre yol haritası çizilir. Yatak kapasitemiz ciddi anlamda düşük! Bunun yerine günlük kiralık daireler veriliyor hatta plajda kafanızı nereye çevirseniz bu tür tabelaya denk gelirsiniz muhakkak. Bir ören yerimiz yok fındık hariç bir tarımsal ürünümüz yok. Turizmde iyi bir noktada olduğumuzu düşünmüyorum, belki önünüzdeki yıllar Sn. İshak Başkanın yapacağı bir takım vizyonsel katkılar ile bu tersine çevrilebilir. Ümidimizi de kaybedemeyeceğiz biraz zamana ihtiyacımız var. Bunun yanı sıra seracılık ile ilgili uzun bir süredir hep öne sürdüğüm Termal seracılık konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Termal seracılık ile ilgili bir adım attı. Allah’ın bizlere bağış ettiği bedava sıcak su. Bundan daha güzel bir nimet ne olabilir… Düşünsenize altmış, yetmiş derece su için ocak üstünde tencereyi dakikalarca gaz veya elektrik sarfiyatı harcayarak elde edebiliyorsunuz. Bunu Allah bedava sunuyor bize, bize de bunu akıllı kullanmak kalıyor… Genelde termal tesis için planlama yapılmış ama seracılık için termal su inanılmaz bir güzellik. Bedava mahsul yetiştireceksiniz. Buna diğer illerinde yönelmesi ile kış aylarında hiç bir zaman sebze – meyvede sıkıntı yaşanmayacaktır. İhracat oranımızı da yükseltecektir ve cari açığımız kapanacaktır. Özellikle çiftçiyi ilgilendiren STK’lar bu konularda ciddi çalışmalar ile çiftçilerin karşısına çıkması gerektiğini düşünüyorum.

Selam ve dua ile…