Kocaali

OSB bilmecesi

 

Kocaali’de kurulması planlanan Teknoloji OSB projesi ile yeniden alevlenen OSB tartışmasında birbiri ardında açıklamalar geliyor. Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın “Ben o defteri kapattım” dediği ileri sürülürken, SATSO 5 yeni OSB’nin gündemde olduğunu söyledi. Tartışmaların odağındaki Kocaali’de ise sivil inisiyatif projenin içeriği ve teknik detayları üzerinde çalışıyor.

 

GARİP ÇELİŞKİ

Kocaali’de kurulması planlanan Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili tartışmalar gündemdeki yerini korurken il bürokrasisiden birbiri ardına açıklamalar geliyor. Kocaali Teknoloji OSB projesi ile yeniden alevlenen tartışmaya ilişkin Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın “Ben o defteri kapattım” dediği iddia edilirken ters istikamette bir açıklama ise Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’ndan geldi. SATSO Başkanı Akgün Altuğ il basınına yaptığı açıklamada aralarında Kocaali ve Karasu’nun da bulunduğu beş ilçeye kurulmak üzere çeşitli içeriklerde yeni organize sanayi bölgesi projelerinin gündemde olduğunu söyledi.

KOCAALİ ÇALIŞIYOR

Öte yandan tartışmaların odağındaki Kocaali’de ise Teknoloji OSB projesi masaya yatırıldı. Siyasi parti ilçe başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla kurulan OSB Araştırma Komisyonu projeyi teknik açıdan inceliyor. Komisyonun ortak girişimlerinin haricinde komisyon üyeleri de ilgili kurumlara bireysel ziyaretler gerçekleştirip ilçeye kurulması muhtemel OSB projesinin yararları ve zararları konusunda bilgi, veri ve doküman topluyor. Konusunda uzman kişiler ilçeye davet edilerek toplanan bilgiler üzerinden bilgilendirme ve görüş alışverişi yapılıyor. Kocaali’de sivil inisiyatif ilçenin doğasına ve topluma zarar vermeyecek yatırımların gelmesi düşüncesinde hemfikir.