Karasu

Akaryakıt farkları geri verilecek

 

Geçtiğimiz hafta yapılan kongre ile güven tazeleyen Karasu Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kerim Uyar, yeni dönemde gerçekleştirmek istediği plan ve çalışmalar hakkında açıklamada bulundu. Sevindirici bir haber vereceğini belirten Uyar, “28.02.22’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile akaryakıt farkları şoförlere geri verilecek” dedi.

 

İDARE BİNASI VE SOSYAL TESİS

Geçtiğimiz hafta güven tazeleyerek yeniden başkan seçilen Karasu Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kerim Uyar, yeni dönemde gerçekleştireceği çalışmalar hakkında açıklamada bulundu. “26 yıldır Başkanlık görevimi sürdürüyorum” diyen Uyar, “Planladığımız en büyük çalışma, liman yolu üzerinde Milli Emlak Müdürlüğü’nden bize 30 yıllığına ve kullanım hakkı odamıza ait tahsis edilen arsanın tapusunu almak oldu. Arsa üzerine Kamyoncular Kooperatifi’ne idare binası ve sosyal tesis anlamında birkaç bina yapmak istiyoruz. Şu anda arsanın zemin etüdünü yapıyoruz, bittikten sonra bir proje ile ruhsat aşamasına geçeceğiz. Ekonomik durumumuz ortada. Her şeyi planlayarak gitmeye çalışıyoruz. Umudumuz bu dönem içerisinde buradaki projemizi tamamlamak” dedi.

 

EN BÜYÜK HEDEFİMİZ

Bu dönemdeki en büyük hedefimiz kamyoncunun konaklayabileceği bir yer inşa edebilmek” diyen Uyar, “Bu çalışmaların yanı sıra rutin işlerimizi aksatmadan yapıyoruz. Yeni yapılan Doğu Karadeniz Caddesi’ne durak yerleştireceğiz. Bu konuda görüşmeler gerçekleştirdik. Yeni dönemde de şoförlerimizin kazancını ve durumunu iyileştirmek adına çalışmalarımız devam ediyor” dedi. “Şoförlerin en büyük sorunu akaryakıt, yedek parça ve iş olanağı” diyen Uyar, “2021 yılı Ağustos ayı sonunda öğrenci ihaleleri almıştık. Bu ihaleler 2 bin 250 lira asgari ücret ve taban fiyat 6 bin 250 lira motorin litre ücretinden hesaplanarak alınan ihalelerdir. Bugünün zor koşullarına rağmen aynı şartlarda devam ediyoruz. Bizim ihaleden aldığımız para bırak şoförün kazancını, yakıtımızı karşılamıyor” dedi.

 

UYAR MÜJDE VERDİ

Başkan Kerim Uyar, “Bu ihaleler için sözleşme yapmıştık. Bu sözleşme çerçevesinde işi yürütme mecburiyetimiz vardı. Bu konuda Esnaf Odası olarak girişimlerde bulunduk. Kaymakamlığa, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, Sakarya Valiliği’ne bu konu ile ilgili mağduriyetimizi anlattık. Hatta geçtiğimiz günlerde Genel Başkan Vekilimiz Numan Kurtuluş Bey Sakarya’daydı. Ona ulaştırmak üzere dosya oluşturdum ve sıkıntılarımızı anlatmak için kendisi ile bire bir görüştüm” dedi. Uyar, “Bu konuyla ilgili 28.02.22’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile akaryakıt farklarının verileceği haberi geldi. Zammın yüzde kaçını yansıtacakları hakkında bir fikrimiz yok ama bu haberin gelmesi bile şoförlerimizi bir nebzede olsa rahatlattı. Buradan şoförlerimize de bu müjdeyi vermiş olalım” şeklinde konuştu.

 

DÜNYA KABUK DEĞİŞTİRİYOR

Gündem hakkında da konuşan Uyar, “Türkiye olarak hep bir savaş içerisindeyiz. Keşke bunlar hiç yaşanmasa, savaş olmasa. Dini, ırkı ve milleti önemli değil savaşın her türlüsüne karşıyız. Savaşın acısını anneler ve çocuklar çekiyor” dedi. Uyar, “Devletin, milletin ve esnafın işi kolay değil. Pahalılık var. Esnaf ‘nasıl aldıysam öyle yansıtmak zorundayım’ diyor. Hep bir mücadele içerisindeyiz. Dünyanın kabuk değiştireceğine inanıyorum. Yeni bir düzen olacak. İnşallah millet olarak buna uyum sağlamış oluruz. Burada bizlere de görev düşüyor. Yaşamımızı sürdürmekten başka çaremiz yok. Çünkü bu ülkeden başka gidecek bir yerimiz yok. Biz herkesi kabul ederiz ama kimse bizi kabul etmez. Zor bir süreçten geçiyoruz. İnşallah atlatacağız” ifadelerini kullandı. Bahar Kaya