Köşe Yazıları

Adamın kafası dolu

 

Daha önce birkaç kez 99 depreminde aldığı hasardan dolayı acaba yıkılsın mı, yıkılmasın mı diye gündem olmuştu kapalı spor salonu. Bundan yaklaşık üç ya da dört yıl kadar önce. Sonra depremin ardından verilen hasar raporu doğrultusunda yapılan güçlendirme çalışmaları da dikkate alınarak bazı takviye ve iyileştirmelerle ayakta kaldı ve rutin hizmetine devam etti. Hizmet derken milli eğitim bünyesindeki kurumların ihtiyaçlarının yanı sıra yağışlı havalarda dışarıda yapılamayan bayram törenlerine veya anma programlarına ev sahipliği yaptı. Onu haricinde hatırladığım kadarıyla geçtiğimiz yıl düzenlenen sergi organizasyonu var. Kısacası vatandaşla pek fazla içli dışlı olmayan resmiyeti ağır basan bir yer. Hatta vatandaşın bir kısmının nerede olduğunu bile bilmediği bir yer. Emin olun her gün önünden belki de defalarca geçtiği halde, çat diye sorsanız salonun nerede olduğunu tarif edemeyecek olanlar var. Her neyse bu hafta itibariyle bu gidişatın değişmesi için güzel bir adım atılmış oldu.

Gazetemizde haber olarak yer verdiğim için çok fazla detayına girmek istemiyorum. Bu konudaki fikrimi söyleyip konuyu bitirmeyi düşünüyorum. Öncelikle bu işin, yani salonun kurumlar arası devrinin baş mimarları olan Ramazan hocamı ve Abdülkadir hocamı hem tebrik ediyor hem de kendilerine teşekkür ediyorum. Birkaç aylık bir uğraşın ardından işin resmiyetini hallettiler. Aslında bu uzun süredir üzerinde çalışılan bir konuydu. Bundan belki altı yedi ay önce Ramazan hocayla sohbet ederken laf arasında geçmişti ama o zaman henüz fikir aşamasında olduğu için dillendirmemiştik. Bundan bir buçuk ay kadar önce de artık işin ciddiyete bindiğini konuşmuştuk. Bu hafta da o konu kapandı ve icraat aşamasına geçmiş olduk.

Daha önceden, konu netleştikten sonra görüşmek için Ramazan hocayla sözleşmiştik. Pazartesi günü de görüşelim diye önce stadın oraya, daireye gittim. Benden önce çıkmış. Çarşıya dönerken salona uğraşım baktım Ramazan hoca tek başına malzeme ayarlıyor. Dışarıya çıktık oturduk, hemen hemen yarım saate yakın kaldım orada. Salonun durumu ve neleri planladığı üzerine konuştuk. Ramazan hoca kapalı spor salonunu öğrencilerin beden eğitimi dersi için kullandığı veya okul müsabakalarının yapıldığı o da olmadı yağmurlu havalarda tören için kullanılan spor salonunun çok ötesinde bir sistemi hedefliyor. Onun kafasında tıpkı, insanların yazın sahilde kafeye, çay bahçesine gider gibi gittiği bir spor salonu hayali var. İnsanların spor yapmak için gündüz gece ayırt etmeden gönül rahatlığıyla gidebileceği, mahremiyetin gerektiği ölçüde korunduğu, gencinden yaşlısına hemen herkesin spor amaçlı kullanabileceği bir salon kurguluyor. Sadece spor yapmak değil tabi. Herkes yapmak istemeyebilir. Kimisi izlemekten hoşlanır. Onların da rahatça gidip müsabaka izleyebileceği bir salon hayali var Ramazan hocanın. Ve şu anda sayamadığım bir sürü iş var. Bu proje onun için çok önemli de müthiş heyecanlı. Açık konuşmak gerekirse ‘Adamın kafası dolu’.

Elbette insanların kendilerine en uygun vakitte spor yapma imkanlarının olması çok güzel ama yaptığımız konuşmada beni en çok heyecanlandıran şey halka açık salon turnuvaları konusundaki düşünceleri oldu. Kocaali’de son dönemlerde bu turnuva konusunda güzel işler yapılıyor. Halı saha turnuvaları olsun, açık hava turnuvaları olsun gayet güzel ve heyecanlı, iddialı geçiyor. Bunlara bir de salon turnuvasının eklendiğini düşünüyorum ki kapalı ortam olması hasebiyle oranın atmosferi de müthiş olur diye düşünüyorum. Kısacası, özellikle sportif ve sosyal faaliyetler anlamında Kocaali’ye renk katacak bir projenin hayata geçtiğini söylemek mümkün.

Tabi burada bahsettiğimiz şeylerin hepsi Ramazan hocanın kafasında planladığı ve yapmak için mücadele ettiği şeyler. Ama takdir edersiniz ki böyle işlerin altından kalkmak bir kişinin ya da bir kurumun tek başına harcı değil. Hem kurumsal anlamda hem de bireysel anlamda el atmak ve halk nezdinde ilgi ve heyecanı yaratmak lazım. Ben ve kurumum ilçelerimizin faydasına olacak her işte üzerimizde düşen ne ise tereddütsüz bir şekilde yapmaya hazırız. Tabi bu bizimle de sınırlı değil. Bizim stklar özellikle sportif faaliyet anlamında gerçekten duyarlı. Diğer organizasyonlara verdikleri desteklerden dolayı bunu gayet iyi görebiliyoruz. Ümit ediyorum ki bu salon projesi de diğerleri gibi gereken desteği görür ve ilçeye yeni bir sosyal faaliyet alanı kazandırmış oluruz. Sağlıkla kalın…