Köşe Yazıları

Adaletin Kırık Terazisi

Adaletin Kırık Terazisi

Ülkemizde akıllara durgunluk verecek derecede olaylar yaşanıyor. Hangi taraftan bakarsanız bakın, hangi alanı inceleme altına alırsanız alın, okuyana duyana görene “bu kadarına da pes” dedirtecek boyutları geçmiş hadiseler ve olaylar yaşanıyor.

Hep yazılarımda belirttiğim gibi, ne gün spora futbola siyaset bulaştı, oy deposu olarak görüldü, işte o günden beri “burnumuz b*ktan kurtulmuyor”

İşin en akıl almayacak boyutu ise, akıl mantık adalet hak hukuk hep tek taraflı çalışıyor, bendensen önüne bütün olanakları sererim, değilsen öyle yada böyle hukukun adaletin arkasından bir şekilde dolanır seni cezalandırırım uygulaması an itibarı ile geçerli akçe, eski bir ifade ile.

Daha sonra bir yazımda geniş olarak yazacağım bir konuyu acil olduğu için bir örnek vererek konuya giriş yapacağım.

İktidar Sokak canlılarını “uyutmak” yani anlayacağımız dille “katletmek” için hayvan hakları yasasını değiştirip, bu ifadeyi eklemeğe hazırlanıyor. Yani o canlılara sahip çıkıp hasta olanları tedavi edip sahipsizleri sahiplendirmeyi teşvik edip ve sahipsizleri barınaklara koymak yerine, onları “uyutmayı” planlıyorlar, böylece işi kotaracaklarını sanıyorlar.

Benim bu önerim gibi böyle bir çözüm önerenlere de “tasarruf tedbirleri” adı altında bir şeyden bahsediyorlar. Tıpkı 125 bin makam aracı dururken, çalışanların servislerini kaldırmaları gibi.

Okuyup kafa yorar mısınız yormaz mısınız bilemem ama bu konuyu bir gün enine boyuna işleyeceğim.

Gelelim konumuza

Geçtiğimiz hafta Galatasaray-Fenerbahçe arasında Pazar akşamı oynanan derbi maçı, Fenerbahçe’nin 1-0 üstünlükle kazanmasının ardından olaylar yaşanmıştı.

Aslında gerginlik maça saatler kala taraftarlar arasında başlamış daha sonra maç öncesi FB li Mert Hakan Yandaş ile GS’lı Kerem Aktürkoğlu arasında itişip kakışma daha sonra GS oyuncuların Mert’e saldırması, sonrasında FB li oyuncularında haliyle onlara mukavemet göstermesi ile maç oynanırken de bu gerginlik devam etti. Maç boyunca Mert Hakanın atacağı kornerlerde sahaya atılan yabancı maddeler de sürdü gitti ve maçın hakemlerinin gözlerinin önünde olmasına rağmen tek bir uyarı dahi yapılmadı.

Mert Hakanın tahrikleri! Bahane edilerek ve tabi ki FB’nin on kişi kalmasına rağmen maçı 1-0 kazanmasının hazımsızlığı, maç sonucunda çıkan olaylara da sebebiyet verdi.

Maç bittikten yarım saat sonra ise FB’nin kulüp başkanının soyunma odalarının koridorlarından korumaları, diğer yöneticileri ve futbolcuları ile birlikte sahaya çıkıp, kendi taraftarları ile galibiyeti kutlama çabaları esnasında,buna izin vermek istemeyen GS yöneticiler, saha görevlileri aradın da ve itişmeler kalkışmalar galiz küfürler karşılıklı devam edince spor güvenlik güçleri araya girerek olayları yatıştırdı.

Bakın sonrasında neler oldu.

50 bin GS taraftarın sahaya o kadar yabancı madde atması, toplu şekilde galiz küfürler etmesi ve maç öncesi maç oynanması anında ve sonrasında, güya olaylara sebebiyet veren FB’lilerden, sayısal olarak çok daha fazla GS’lı taraftar ve  yönetici ve futbolcular olmasına ve kargaşa çıkarmalarına rağmen, çok ilginçtir sadece bir yardımcı hoca PDFK ya sevk edildi…

Maç sonunda,

Fenerbahçe’nin sahada kutlama yapmaya çalıştığı sırada Galatasaray genel sekreteri Eray Yazgan, Stat müdürü Ali Çelikkıran ve Başkan Dursun Özbek’in şoförüyle, Fenerbahçeli yöneticiler arasında arbede yaşandı .GS’ın suç duyurusun da bulunmasından hemen sonra, Derbide yaşanan olaylarla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında Fenerbahçe Kulüp Doktoru Ertuğrul Karanlık, Fenerbahçe eski yöneticisi Hulusi Belgü, Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal’ın oğlu Emre Kartal, İstanbul Adalet Sarayı’na ifadeye çağrıldı.

3 kişi ifadeye gitmiş.Soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan Hulisi Belgü, Ertuğrul Karanlık ve Emre Kartal, ifade için Çağlayan adliyesi Basın Suçları Soruşturma Bürosuna geldi. Şüpheliler basın savcısına ifade vermişler.Burası işin adli boyutu.

Gelelim Fenerbahçenin GS yı ve MHK yı TFF yi on kişi ile evire çevire yenmesinin ceza boyutuna.

Apar-topar PFDK toplandı jet hızı ile cezaları açıkladı

Fenerbahçe kulüp başkanı Ali Koç: 90 gün hak mahrumiyeti + 780.000.-TL Para cezası.

Mert Hakan Yandaş: 5 maç müsabakalardan mwm + 39.000.-TL para cezası.

İrfan Can Eğribayat: 3 maç men + 58.500.-TL para cezası.

Jayden Oosterwolde: 1 maç men + 39.000.-TL para cezası.

Emre Kartal : 1 Yıl müsabaklardan Men + 100.00 TL Para Cezası

Selahattin Baki : 32 Gün Hak Mağrumiyeti + 150.00 TL Para Cezası

Peki sahaya onca yabancı madde atan ve Mert Hakan Yandaş gibi Türk sporunun kara lekesi gibi olan ve bu benzetmeden de Galatasarayda bulunan üç beş futbolcu olaylara karışmasına ve maçtan sonra rakip oyunculara saldırmalarına ve daha sonrasında,kendi seyircisi önüne çıkıp kutlamalara eşlik etmek için sahaya çıkarken Ali Koç’un,GS bir iki yöneticisi ve stad görevlilerinin yaptıkları küfürlere ve sıkıştırmalara rağmen,galatasaraya ne ceza verildi biliyormusunuz?

Galatasarayın toplam cezası sadece 550.00 TL ve 1 Maç Kale Arkası Seyirci Cezası

Adalet ülkemizde sadece “kadın”ismi olmaya devam ediyor.

Ama şurası bir gerçekki ülmemizde Adaletin terazisinin bir kefesi kırık ve bu gidişle tamiri de mümkün görünmüyor.

Her yazımda belirttiğim gibi tekrar edeyim.Ben koyu olmayan bir Beşiktaşlıyım.O yüzden şunu objektif olarak yazıyorum.

FB den sanki “gizli”güçler bir şeylerin acısını çıkarmaya çalışıyorlar gibi…

Neyin acısımı?

“Ben bilmem merkez bilir”

Sağlık ve esenlik dileklerimle