Karasu

Adalet uygulansa sorun kalmaz

Adalet uygulansa sorun kalmaz

Mevzuatların kişilere göre değişkenlik göstermemesi gerektiğini ve kişiye özel uygulamaların önüne geçilmesinin inşaat sektörünün en büyük sorunu olduğunu söyleyen Mustafa Sivişoğlu, “Deprem olduktan sonra adalet aramaktansa adaleti baştan sağlamak gerekir. Bilimin ışığında hazırlanan mevzuatın adaletle uygulanması sorunları baştan çözer” diyor.

Kişiye özel uygulama

Karasu’da yüzlerde daire yapan Sivişoğlu İnşaat Sahipleri Mustafa ve Soner Sivişoğlu, inşaatla ilgilenen kişilerin yaptıkları işin ciddiyetini fark etmeleri gerektiğini dile getiriyor. “O yaptı ben de yapsam bir şey olmaz” mantığının inşaat sektörünü felakete sürüklediğini dile getiren Mustafa Sivişoğlu, “Aynı sokakta birbirinden farklı imar durumlar alındığı dönemler oldu. Aynı şekilde yapılan binalardan bazıları 3 kat bazılar 4 kat. Gözle görünen bu durum bile mevzuatın kişiye özel işlediğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Vebal var

İnsanların yıllarca emek ederek, hayal kurarak ev sahibi olduklarını söyleyen Mustafa Sivişoğlu, “Bizim yaptığımız işte büyük vebal var. Her deprem olduğunda gözler müteahhitlere çevriliyor. Ancak müteahhitler verilen zemin etüdü doğrultusunda çizilen, onaylanan, uygulama esnasında ve sonrasında denetlenen yapıların finansmanını ve pazarlamasını sağlıyor. Zemin etüdü yapan, projeyi çizen, demiri bağlayan ve en önemlisi denetleyen insanlar da aslında çok büyük vebal altında” dedi.

Torpil olmaz

İnşaat sektörünün hayatın içinde çok önemli bir yerde olduğunu ifade eden Mustafa Sivişoğlu, “İnsanlar bize hayatlarını emanet ediyor. Herkesin bir ev sahibi olma hayali varsa biz bu hayalleri gerçekleştiriyoruz. Onun için bu sektörde herkesin işini bu bilinçle yapması lazım. Kimse kimseye torpil yapamaz. ‘O yaptı ben de yapsam bir şey olmaz’ mantığı ile hareket edilemez. Kişilerin mali güçlerine veya bilek kuvvetine bakılamaz. Bize canını, hayallerini emanet eden kişilerin vebali altına girilemez” diye konuştu.

Mevzuat işletilmeli

Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem sonrasında herkesin kendi binasını gözden geçirmeye başladığını söyleyen Soner Sivişoğlu da, “Müteahhitler kendilerine verilen zemin etüdü ve projeler doğrultusunda işlerini yapıyor. Eğer mevzuat bilim ışığında belirlenmiş ve proje denetimleri doğru şekilde gerçekleşmişse kimsenin endişe etmesine gerek yok. Ancak temel kaygı mevzuatların doğru işletilip işletilmediğinde. Denetimlerin doğru yapılıp yapılmadığında. Eğer bu iki aşama doğruysa kaygılanacak bir durum yok” dedi.

Her aşama önemli

Müteahhitlik yapan kişilerin dürüstlükten ödün vermemesi gerektiğini ve kanunda boşluk aramaması gerektiğini de dile getiren Soner Sivişoğlu, “Müteahhit öncelikle kendine karşı dürüst olması lazım. Ardından çalışanlarına işin ciddiyetini aktarması lazım. Pek çok inşaatta niteliksiz insanlar çalışıyor. Ucuz iş gücü olduğu için göçmen çalıştırılıyor. İnşaatçının öncelikle işine saygısı olması gerekiyor. İnşaatın tüm koordinasyonunu sağlamak elbette müteahhidin görevi. ‘Müteahhitlerin hiç sorumluluğu yok’ demek doğru bir söylem olmaz” ifadelerini kullandı.

Düzenlenmesi gerekir

Yapı denetim alanında havuz sistemine geçilmesinin olumlu olmasına rağmen yeterli olmadığını söyleyen Soner Sivişoğlu, “Biz şantiye şefinin de havuz sistemi ile seçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Parasını müteahhidin ödediği bir şefin kendini denetlemediği bir mekanizma şart” dedi.

Hayatlarının parasını veriyor

“Pek çok kişi hayatında bir daha araya getiremeyeceği parayı bize veriyor” diyen Soner Sivişoğlu, “Biz de kazandığımız parayı hak etmek zorundayız. Eğer bir iş yapıyorsanız, keseri bir kez daha vursanız bu iş daha sağlam hale getirecekse o zaman bir kez daha vurmak lazım. Çalışanlarınıza bu telkinde bulunmak zorundayız” diye konuştu.

Doğru soru sormak lazım

Ev alacak kişilerin de bilinçli olması gerektiğini dile getiren Mustafa Sivişoğlu, “Ev alacak kişiler öncelikle evin projesini görmeli. İnşaatın projeye uygun yapılıp yapılmadığına bakmalı. Proje ile uygulama birbirini tutmuyorsa o ev risk altındadır. Alınacak evin zemini önemli, kim tarafından yapıldığı önemli. Ev alacak kişiler elbette yaşam konforuna da dikkat edecek. Mutfak dolabı, kapı, doğrama falan, yer döşemesi gibi detaylar da önemli. Ancak ilk yapılması gereken şey projeye bakmak olmazlı” şeklinde konuştu.

Herkes işini düzgün yapmalı

“Bu işte yetkili kurumlar yetkililerini sonuna kadar kullanmalı” diyen Sivişoğlu, “Bu iş sadece müteahhidin insafına terk edilecek konu değil. Başta Çevre Şehircilik Bakanlığı ve yapı denetimler ile belediyeler yetkilerini sonuna kadar kullanmalı. Bu işi yapabilen yapsın. Herkesin müteahhit olmasına gerek yok. Kurallar uygulansın herkes de kurallara uymak zorunda kalsın. Müteahhidin inisiyatifine, vicdanına bırakılmasın” ifadelerini kullandı.

Mustafa Sivişoğlu, “Ev alırken ilk bakılması gereken yer proje olmalı” dedi
Soner Sivişoğlu, “Mevzuatlar kişiye göre değişkenlik göstermezse, adalet işletilirse risk ortadan kalkar” dedi