Köşe Yazıları

86

 

İlçede son zamanlarda özellikle yol, su, kanalizasyon, doğalgaz ve çevre düzenleme gibi alt ve üst yapı projelerinde gerçekten iyi işler yapıldı. İyi işler derken bizim ölçeğimizdeki yerleşim yerlerine göre iyi işler yapıldı. Maddi anlamda bütçenin hatırı sayılır derecede üzerine çıkıldığı birçok projenin birkaç kez revize edilerek büyütülüp olması gerekenden daha uzun mesafelere ulaştığı, kısacası ölçeğinden büyük işleri gördük. Mesela bu hafta yer verdiğimiz yeni yerleşim alanlarında yapılan su hattı döşeme işi olsun, ana şebekenin kayıp kaçağa karşı güçlendirilmesi olsun hem ilçenin büyümesi hem de özellikle her geçen gün azalan ve yavaş yavaş tehlike sinyalleri vermeye başlayan su gibi önemli bir doğal kaynağın tasarruflu kullanılması açısından ciddi işler. Zira daha önce de birkaç kez söylemiştik, SASKİ Kocaali’de yeni olmasına rağmen en sıkı çalışan kurumların başında yer alıyor. Umarım bundan sonra da aynı ciddiyetle çalışmaya devam ederler.

Yine yol ve çevre düzenleme anlamında da geçmişe nazaran daha iyi konumdayız. Yapılan işlerin kalitesi giderek artıyor ve özellikle kenar süsü diyebileceğimiz biçimlendirme ve aydınlatma işlerinde görsel estetiği olan araçları gördükçe insanın içi açılıyor. Tabi bu çalışmalar birçok şekilde gündem oluyor konuşuluyor. Bu hafta da son zamanların en çok konuşulan işlerinden bir gündem oldu ama konu biraz pürüzlü. Konu şu Yalı Mahallesi’nde FSM Caddesi’nde yapılan çalışmalarla ilgili mülk sahiplerinden katkı payı alınması. Konu şu anda pek yayılmadığı için ortada net bir durum yok.

Bundan beş altı gün kadar önce sevdiğim bir büyüğüm aradı. İş arasında biraz mola yapıp cevap verdim. İlk birkaç dakika rutin konuşmanın ardından durumu kısaca izah etti. Geçtiğimiz Pazar günü de hem kendisiyle hem de konunun muhataplarından biri ile toplantı vesilesiyle bir araya geldik. Ve iddiayı muhatabın kendi ağzından dinledim. Anlattığına göre FSM Caddesi üzerine bulunan mülk sahiplerine ödeme tebligatı gönderilmiş. Kocaali Belediyesi’nce hazırlanan yol katkı payı adı altında bir tebligat. Ve bu tebligat ilgililere e-devlet üzerinden gönderilmiş. Şu ana dek ulaşan matbu bir evrak yok. Dijital ortamda yapılmış. Bahsettiğine göre bu rakam 4 bin ile 5 bin arası bir meblağ. “Ama” diyor, “Daha düşük olanları da duyduk. Muhtemelen yola cephe ile alakalı”. Ve yine söylediğine göre bu ödeme, birincisi Nisan ayında olmak üzere dört taksite bölünmüş. Tebligat notu olarak da ‘Madde 86’ notu düşülmüş. Konuyu anlattıktan sonra “Ne diyorsun?” diye sordu. Ben de konunun geçen ayki meclis toplantısında gündeme geldiğini ve bildiğim kadarını söyledim. “Peki ya 86?” dedi. O zaman maddeyi net bilmiyordum. Ofise döndüğümde açıp ne olduğuna baktım. Bu “86” dedikleri, 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 86. Maddesi.

Madde aynen şöyle diyor. ‘Belediyelerce veya belediyelere bağlı müesseselerce aşağıdaki şekillerde inşa, tamir ve genişletilmeye tabi tutulan yolların iki tarafında bulunan veya başka bir yola çıkışı olmaması dolayısıyla bu yoldan yararlanan gayrimenkullerin sahiplerinden meclis kararı ile Yol Harcamalarına Katılma Payı alınabilir. a) Yeni yol açılması, b) Mevcut yolların yüzde 40 nispetinde veya daha fazla genişletilmesi, c) Kaldırımsız ve bakımsız bulunan yolların, kaldırım veya parke kaldırım haline getirilmesi veya asfalt yapılması, kaldırım veya şose halindeki yolların da parke, beton veya asfalta çevrilmesi, d) Mevcut kaldırım veya parkelerin sökülüp yeniden düzenlenmesi, yolların kaldırımlar da dahil olmak üzere (15) metreden fazla genişliklerine düşen giderler, belediyelere ait olup harç payına konu teşkil etmez. İki ve daha fazla yol kenarında bulunan gayrimenkuller için asıl cepheyi teşkil eden yoldan düşen pay tam, diğer yollara ait pay ise yarım olarak hesaplanır’. Yani belirli bir yere kadar katkı payı alma hakkı yok. Ama sonrasına hak veriyor. Bu arada konunun mecliste gündeme geldiği madde ise “05.10.2021 tarih ve 95 sayılı meclis kararı ile plan ve bütçe komisyonuna havale edilen; mahalle, cadde ve sokaklarda 2016 -2021 yılları arasında yapılan yol çalışmalarına istinaden 2464 sayılı belediye gelirleri kanunun 86. Ve devamı maddelerinde tanımlanan yol harcamalarına katılma paylarının ilgililerden tahsil edilmesinin “uygun olacağına” dair 25.10.2021 tarih ve 2021/11 sayılı plan ve bütçe komisyon raporu”. İsteyen geçmiş ayların meclis toplantılarını izleyip detayını öğrenebilir. Bunlar sosyal medyada mevcut. Ve madde oy birliği ile kabul edilmiş. Ancak burada maddede FSM’ye dair özel bir ibare yok ve genel görüş veriyor. Yani bu gün ilk kez FSM ile gündeme geldi ama ileride farklı caddelerde de uygulanma ihtimali var.

Burada işin ilginç bir yanı daha var. Vatandaş diyor ki “Tamam eyvallah. Yol medeniyettir, iyi güzel de oldu ama bu mecburi hizmettir. Bunun bedelini zaten ben buraya yüzbinlerce liralık yatırım yaparken, harcından vergisine kadar her şeyiyle kuruşu kuruşuna ödedim. Ömür boyu da zaten ödeyeceğim. Yani alacağım hizmetin bedelini zaten peşin ödüyorum. Bu bedel nereden çıktı? Hadi buna da tamam diyelim. Yani yol mülkün değerini artırdığı için bedel ödeyeceğim. Peki, mülkü zarar görenler? Bu yol yapılırken kodu yüksek alındığı için benim mülkümü her yağmurda su basıyor. Kod yükseldiği için mülküm düşükte kaldı ve araba garajımı kullanamıyorum. Kod yükseldi, kaldırımda yürüyen insan evimin içine kadar görüyor camdaki perdemi dahi açamıyorum. Yani bu yol iyi ama bana iyi olduğundan daha fazla zararı var. Şimdi, ödediğim bütün bedellerin üstüne buna katkı bedeli isteyenlerin, bana verdikleri zararı da karşılama mecburiyetleri ortaya çıkmaz mı?. Benden 4 Bin isteniyor ama bana 20 bin zararı var. Hadi kabul edelim o zaman. Ben 4 Bin ödeyeyim onlar 20 Bin. Versinler 16 Bin Lira’mı ödeşelim. El sıkışalım”.

Vallahi, konuya dışarıdan bakıldığı zaman insan ister istemez “Kardan pay isteyenin zarara da ortak olması lazım” diyor. Vatandaş haklı çıkıyor. Bu arada sayıyı net bilmiyorum ama tebligat giden mülk sahipleri zaten CİMER’e şikayetlerini yazmışlar ve toplu olarak itiraza hazırlanıyorlar. Ne olacağını net olarak kestiremiyorum ama kısa vadede bir uzlaşma olmazsa konu yargıya gidecek gibi görünüyor. Yazı çok uzadı. Ekstra bir gelişime olursa haftaya eklerim. Sağlıkla kalın…