Karasu

Analiz ve sertifika önemli

 

Karasu Meryem Çiçekçilik sahibi olan Meryem Tatar, açık köklü meyve fidanları hakkında bilgi verdi. Tatar, “Fidanlarımızın hepsi sertifikalıdır, hepsinin analizleri yapılmıştır. Merdiven altı üretim olan fidanları bulundurmuyoruz” dedi.

 

HEPSİ SERTİFİKALI

Karasu Meryem Çiçekçilik sahibi Meryem Tatar açık köklü meyve fidanları hakkında bilgi verdi. Tatar, “Açık kök fidanlarımız geldi. Hepsi bölgeye uyumlu ve sertifikalı fidanlardır. Diğer bölgelerde yetişen açık köklü fidanlar bu bölgeye uyumlu olmuyorlar çünkü oralarda erken söküm yapılıyor. Bu bölgeye uyumlu fidanlar getiriyoruz. Fidanlarımızın hepsi sertifikalıdır, hepsinin analizleri yapılmıştır. Merdiven altı üretim olan fidanları bulundurmuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

TOPRAK HAVUZU

Tatar, “Açık köklü meyve toprak havuzunda bekliyor. Nisanın başına kadar bekleme zamanları var, ama o kadar bekletmeyi düşünmüyoruz. Çünkü açık köklü meyve fidanlarına olan talep azaldı. Poşetli ve açık köklü fidan arasında da pek bir fiyat farkı kalmadı zaten. Böyle olunca herkes poşetli meyve fidanı almak istiyor. Açık köklü fidanlar uyanıncaya kadar toprak havuzunda bekler. İnsanların açık köke çok talep göstermediğini görünce biz de fidanlarımızı tüplemeye yani poşetlemeye başlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

MEYVESİNİ VERMEZ

Yörede yetişen meyve çeşitlerini sayan Tatar, “Burada badem bulundurmayız. Ağaç olur ama meyvesini vermez. Çünkü meyvesini en erken veren bir bitki. Dolayısıyla çiçeğini çok erken açar. Nisan’da biz badem yeriz ama burada bitki Mart’ta anca uyanıyor. Biz hiç getirmedik ve satmadık. Buranın mevsimine uygun bir bitki değil” ifadelerini kullandı. Dolar kurunun kendilerine de yansıdığını belirten Tatar, “Üretici zorunda olduğu için fiyat artışı yapıyor. Bu bize yansıyor bizden de en son faturayı ödeyen tüketiciye yansımış oluyor” dedi.

 

MALİYETİ DÜŞÜK

Tatar, “Biz bu konuda avantajlıyız çünkü bütün malzemelerimizi aracıdan değil de üreticiden alıyoruz. Böylelikle maliyetimiz daha düşük oluyor. Dolayısıyla fiyat farkını aşağıya çekerek bunu tüketiciye yansıtmamış oluyoruz” ifadelerini kullandı. Tatar, “Bu sene meyve fidanlarımızda bir artış olmayacak. Çiçek sektörü biraz daha farklı. Bu nedenle onların fiyatlarında artış olabilir. Meyve fidanı burada üretildiği için maliyeti biraz daha düşük. İthal etmediğiniz bir şeyi piyasaya ucuza sunarsınız biz de bundan yanayız” diye konuştu.

 

GÖNÜL RAHATLIĞI

Mevsim çiçeklerimizden sıklamen ve çuha var” diyen Tatar, “Çiçek olarak kışın çok çeşidimiz yok. Bahçe yapmak isteyenler, hobi olarak uğraşmak isteyenler fidanların sertifikalarını sorsunlar. İbraz edebiliyorlarsa gönül rahatlığıyla alabilirler. Sertifikasız fidan satmak yasak. Çok büyük bir para cezası var” dedi. Tatar, “Burada sadece ticaret yapmıyoruz aynı zamanda vakit geçiriyoruz. Vatandaşlarımız, almak zorunda değiller, vakit geçirmek için de işletmemize gelip bitkiler hakkında bilgi alabilirler” ifadelerini kullandı. Bahar Kaya