Köşe Yazıları

8 maddede düzenli sporun cildimize faydaları

 

Spor yapmak sağlığımız için oldukça faydalı. Vücudunu şekillendirirken, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi pek çok hastalığı da önleyen sporun, cildi de güzelleştirdiğini söylesek? Son yıllarda uzmanların sıklıkla değindiği spor yapmanın önemini sizin için 8 maddede topladım…

1- Kan dolaşımı hızlanır

Spor yapmak, vücuttaki yağ yakımına etki gösteriyor ve vücudu sıkılaştırıyor. Ancak egzersizlerin vücuttaki kan dolaşımını da etkilediği su götürmez bir gerçek. Peki, “kan dolaşımının artması cilde nasıl bir fayda sağlar?” diye düşünürsen hemen cevaplayalım! Kan dolaşımı, vücuduna besin yoluyla aldığın bazı değerli vitamin ve minerallerin deri hücrelerine aktarımını hızlandırıyor. Böylece cilt sağlığında faydası olduğu bilinen C vitamini, kalsiyum ve fosfor gibi vitamin ve mineraller cilt tarafından hızlıca emilerek seni sağlıklı bir görünüme kavuşturuyor.

2- Kolajen üretimini destekler

Yaşlanmayla birlikte azalan kolajen üretimi sonucu cildinde görülen sıkılık kaybı, sarkma ve kuruluk gibi problemlerin önüne geçebilmek için düzenli spor yapmanı öneriyoruz. Sporla birlikte cilt hücrelerini yenileyebilir, cildinin ihtiyacı olan oksijeni ona geri kazandırabilirsin. Cildindeki kolajen üretimini artıran bu etkiler ile daha sıkı görünen bir cilde kavuşabilirsin.

3- İfade çizgilerini giderir

Öncelikle egzersiz hareketlerinin, kaslarını güçlendirerek daha esnek bir form kazandırdığını ve vücudunu rahatlattığını söyleyelim. Bu sayede yüz kasların da gevşiyor ve nihayetinde ifade çizgilerinde de yumuşama görülüyor. Üstelik gevşeyen kasların, yüzde yeni çizgilerin oluşumunu da önlüyor.

4- Sivilce ve akne oluşumunu minimuma indirir

Egzersiz ile birlikte vücudun stres seviyesinin atıldığını artık hepimiz biliyoruz. Peki, bu durumun aynı zamanda cildindeki sivilce ve aknelere de etkili olduğunu biliyor muydun? Şöyle ki stres seviyeni azaltan spor, yüzünde aniden oluşabilecek sivilceleri büyük oranda azaltıyor. Öte yandan spor, akne oluşumuna neden olabilecek erkeklere özgü hormonların daha az üretilmesini sağlıyor. Bu sayede cildindeki sivilce ve akne problemlerin azalma gösterebiliyor.

5- Cildi temizler

Kirli hava, sigara dumanı, vücuduna uyguladığın çeşitli deodorant ve duş jeli gibi ürünler… Hepsi aslında cildinde kirin birikmesine neden olan etmenler arasında. Cildinin maruz kaldığı bu zararlı toksinleri, düzenli spor ile cildinden uzaklaştırabilirsin. Terlemeyi artırarak gözeneklerin açılmasını ve cildin nefes almasını sağlayan spor, bu sayede daha arınmış bir görünüme kavuşmasına da yardımcı oluyor.

6- Cilde sağlıklı bir parlaklık kazandırır

Spor ve egzersiz ile birlikte daha parlak bir cilde kavuşman mümkün! Kandaki oksijen miktarını artıran düzenli spor, cilt yüzeyindeki damarların genişlemesini sağlar. Genişleyen bu damarlar ise cilde daha sağlıklı ve canlı bir görünüm kazandırır. Böylece ışıl ışıl bir görünüme kavuşulur.

7- İyi bir uyku uyumamıza yardımcı olur

“Uykunun, cilt güzelliği ile ne ilgisi var canım?” deme. Yapılan araştırmalar, cildin kendini onarım sürecini en fazla uyurken gerçekleştirdiğini söylüyor. Bu nedenle güzel bir cilt için sağlam bir uyku çekmen şart. E iyi uyumak için de düzenli spor yapmalı ve dinlenme ihtiyacını karşılamalısın. Sonra sabaha onarılmış ve mükemmel görünen bir cilt ile uyandığında beni anımsayacaksın!

8- Serotonin hormonu salgılar

Sporun, stresi yok ettiğinden yukarıda bahsetmiştik. Şimdi biraz da sporla birlikte vücuduna salgılanan serotonin hormonundan bahsetmek istiyorum. Spor, vücudunda serotonin yani “mutluluk hormonu” salgılar. Bu sayede strese bağlı cilt solgunluğu, sivilce, akne ve hassas cilt sendromu gibi olumsuz cilt problemlerini, cildinden uzaklaştırmana yardımcı olur.

Bence hem güzellik için hem psikolojimiz için kendimizi iyi hissetmek için aynaya bakınca güzel görmek, mutlu olmak için, sağlığımız için… Düzenli spor yapmalıyız, havaların ısınmasıyla uzun yürüyüşler yapabilir, bisiklet turlarına çıkabilir, ya da yüzebilirsiniz. Umarım okuyan herkes bir adım atmakla başlar… Haftaya görüşmek üzere hoşça kalın…