Karasu

69 milyon ek bütçe

69 milyon ek bütçe

Karasu Belediye Meclisi yaz tatili arasının ardından ilk kez toplandı. Mali Hizmetler Müdürlüğü, işçi ve alım malzemelerinde yaşanan fiyat artışlarını öne sürerek 69 milyon liralık ek ödenek talep etti. Önerinin Cuma günü yapılacak Meclis’te oylanması ve kabul edilmesi bekleniyor.

Ek bütçe talebi

Karasu Belediye Meclisi’nde 15 madde görüşüldü. Gündemin 10. Maddesi’nde belirtilen 69 milyon liralık ek ödenek talebi dolayısıyla Meclis açık bırakıldı. Plan ve Bütçe Komisyonu kararı doğrultusunda bu maddenin oylanması için Cuma günü ek oturum düzenlenecek. Bütçenin gelir kalemleri arasında 47 milyon liralık kısmın “diğer gelirler” kapsamında adlandırılması CHP grubu tarafından eleştirildi. Başkan Sarı, konu ile ilgili açıklamanın komisyonda yapılacağını söyledi.

Lacum yeşil alan oluyor

Belediye Meclis gündeminin ilk maddesi Lacum Restoran’ın da bulunduğu alanın yeşil alana çevrilmesine ilişkin yapılan itirazın reddi oldu. Bu alanda yapılaşmanın yapıldığını, mevcut durumdaki yapının ruhsatlandırmasının da yapıldığını söyleyen Şakir Şen’e yanıt veren Başkan İshak Sarı, alandaki düzenlemeye yapılan itirazın İmar Komisyonu’nda görüşüldüğünü ve karara bağlandığını söyledi. Ardından gündem maddesinin İmar Komisyonu’ndan geldiği şekli ile oylamasına geçildi.

Gerginlik yaşandı

Oylama öncesinde söz alan Mehmet Çatalbaş, “İmar Komisyonu’ndan geldiği şeklini bize ve izleyenlere gösterseniz de inceleme şansı bulamayanlar ve vatandaş görse olmaz mı? Neyi saklıyorsunuz” diye sordu. Bunun üzerine Belediye Başkanı İshak Sarı, “Ne saklaması! Sen ne diyorsun ya” diyerek söze başladı. Gündem ve eklerinin meclis üyelerine gönderildiğini söyleyen Başkan Sarı, “Beş binlik plan binlik plana uyduruldu. Bunun dışında bir şey yok” diyerek oylamayı gerçekleştirdi.

Seramiko konusu

Seramiko Kafe’ye çıkarılan ve bir süredir ilçe gündeminde yer alan para cezası ile ilgili konu da Meclis Gündemi’ne geldi. CHP grubu tarafından verilen soru önergesinde bu miktarın nasıl hesaplandığının da açıklanması istendi. Soru önergesini gündeme almayı unutarak usulün dışına çıkan Başkan İshak Sarı konuyu sözlü olarak yanıtlamayı tercih etti. Meclis sonrasında, Meclis’ten daha uzun süre Seramiko konusunun konuşulması da dikkatlerden kaçmadı.

Yalan söyleniyor

“Biz göreve geldiğimizde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kazandığı dava faturası ile karşı karşıya kaldık” diyerek söze başlayan Başkan Sarı, “Seramiko’nun kullandığı alan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ndeymiş. Karasu Belediyesi eli ile işgal edilmiş. Vakıflar da ‘Ya burayı boşaltın ya da kiralayın’ demiş. Bu konu da kulak arkası edilince mahkemeye verilmiş. Dava sonucunda Karasu Belediyesi’ne 140 bin lira fatura çıkarılmış ve kesinleşmiş. Maaşların bile ödenemediği dönemde bu faturayı karşımızda bulduk” dedi.

“Ödeyin” dedik

140 bin lirayı ödedikten sonra yerin Karasu Belediyesi’ne geçtiğini söyleyen Başkan Sarı, bu tarihte ödedikleri bedel üzerinden ihaleye çıkmaya kalktıklarında bu kişilerin ortalığı ayağa kaldırdığını söyledi. Ardından bir başka kamu ihlalinde bulunan birinin Seramiko’dan düzenli şikayette bulunduğunu ve işin kötüye gitmeye başladığını söyleyen Başkan Sarı, “Bir gün bize, bir gün kaymakamlığa bir gün CİMER’e şikayette bulunuluyor. Bunun önüne geçmek için de kimse adım atmıyor” diye konuştu.

Basına eleştiri

Seramiko’nun haberinin yapılmasına da eleştiride bulunan Başkan Sarı, eline telefonu alanın kamuoyunu ikna etmek için yalan yanlış bilgi verdiğini, diğer tarafın da bunu yayınlamakta sakınca görmediğini söyledi. “Vatandaşımız da haberin doğruluğuna bakmadan ‘a öyle miymiş’ diyip veryansın ediyor” diyen Başkan Sarı, “Haber yaparken, siyaset yaparken bir araştırın” dedi. CHP’li Mehmet Genç ile Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

 

Mehmet Genç, İsmail Karakaş ile gerginlik yaşadı.
Başkan Sarı “Haber yaparken, siyaset yaparken bir araştırın” dedi.
Çatalbaş, İmar Komisyonu kararlarının Meclis’te okunmasını istedi.
Şakir Şen, Lacum’un yeşil alana dönmesini eleştirdi.